Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
O swoim fotografowaniu pisze autor wystawy Marek Noniewicz:
Kiedy po studiach sprowadziłem się ponownie do Bydgoszczy, zorientowałem się że kompletnie nie znam miasta. Był rok 2000, wtedy wiele rzeczy zaczęło się już zmieniać i wiele zmieniło się wcześniej. Zauważyłem to, bo przez jedenaście lat bywałem tutaj krótko i mało się rozglądałem. Przyjeżdżałem odwiedzać rodziców, spotkać się ze znajomymi, widywałem twarze, przestrzeń miasta była jedynie tłem, które pamięć dyskretnie wymazała.
Franz Kafka w dziennikach zanotował: "fotografuje się po to, by zapomnieć", pomyślałem, że przewrotnie będę fotografował po to by przypomnieć, myśl o utrwalaniu czegoś, co znika była jeszcze odległa. Rozpocząłem wówczas podróże po mieście, w których nieodłącznie towarzyszyła mi składana miechowa kamera z początku XX wieku na klisze 9x12 cm. Czułem się jak pionier fotografii, robiłem zdjęcia miejsc fotografowanych wielokrotnie, jednak magia archaicznej techniki nadawała im inny wymiar. Zacząłem fotografować też bardziej industrialne przestrzenie. Wyobraziłem sobie sytuację, w której przybysz z czasu przeszłego może oglądać naszą rzeczywistość, tylko za pośrednictwem fotografii z jego epoki. Byłem przybyszem z początku XX wieku. Z czasem zauważyłem, że wiele z miejsc przeze mnie fotografowanych, nie zmieniła się mimo upływu lat.
Innym urządzeniem towarzyszącym moim podróżą po mieście była zielona walizka zamieniona na kamera obscura. Ten aparat pozwalał mi na nowo interpretować znany mi krajobraz. Nie twierdzę, że odkryłem nowe miasto, wierzę, że udało mi się przypomnieć je dla siebie, może też dla innych. Choćby tylko po to by znowu uwierzyć słowom Andre Bazin'a, że "fotografia działa na nas jak zjawisko naturalne, podobnie jak kwiat albo kryształek śniegu, którego piękno jest nierozłącznie związane z pochodzeniem roślinnym lub mineralnym".
Marek Noniewicz urodził się w 1971 w Sulechowie (woj. zielonogórskie). Jest absolwentem ASP w Poznaniu 1999, Ludowego Konserwatorium w Ostrawie (Czechy) oraz uzyskał tytuł magistra z biologii na UMK w Toruniu. Od 2004 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Współzałożyciel i inicjator działań niezależnej grupy Stado Prusa. W latach 1998-1999 prowadził prywatną Galerię Stada Prusa w Poznaniu. Natomiast w latach 2000-2001, również w Poznaniu, pracował jako aktywizator w Galerii WahrStadt. Ważniejsze wystawy indywidualne i zbiorowe: IV Biennale Fotografii Polowanie na przedmioty- Galeria Arsenał BWA (2005); Fotografie otworkowe z kolekcji Zbigniewa Tomaszczuka - IV Festiwal Fotografii Łódź (2005); Rekonstrukcje przestrzeni Galeria Miejska BWA Bydgoszcz - wystawa indywidualna (2004); Wystawa Fotografii Krasnoludków - happening, Plac Teatralny, Bydgoszcz (2004). W fotografii porusza się w obszarze od dokumentu do czystej kreacji.
Otwarcie wystawy Marka Noniewicza Wciąż te same widzenia nastąpi 23 lutego 2006 roku o godzinie 18 w Galerii Autorskiej (ul.Chocimska 5) w Bydgoszczy. Wystawa potrwa przez miesiąc.