Poznaj kulisy powstawania książki fotograficznej. Dekonstrukcja „Nie” Adriana Wykroty już w środę

Autor: Redakcja Fotopolis

22 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Pix.House zaprasza na spotkanie z cyklu dEkoNstRuKcja książki. Podczas spotkania online projektanci, autorzy tekstów i badacze fotografii, a także sam autor przybliżą kulisy powstawania publikacji „Nie”. Start 24 czerwca o godz. 19.00.

„Porozmawiamy o publikacji "NIE" Adriana Wykroty. Przedstawimy kulisy powstawania książki – od zdjęć, makiety pierwotnej, po projekt i teksty. Zastanowimy się wspólnie co udało się osiągnąć, a które założenia były z perspektywy czasu wręcz nierealne. Porozmawiamy także o kontekście dokumentowania „własnego podwórka” oraz o możliwej ścieżce dotarcia do szerszego kręgu odbiorców publikacji fotograficznej. Na koniec zadamy szereg pytań o rolę fotografa i kontekst opowiadania historii przez pryzmat „własnego ja”” - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

"NIE", Adrian Wykrota

fot. Adrian Wykrota, z książki "Nie"

Czy Polacy podzielili się w ostatnich latach, czy też może nigdy nie stanowili w miarę jednorodnej grupy, a rosnąca temperatura politycznych zdarzeń tylko te linie podziału uwypukliła? A może byli po prostu różni, ale zamieszkujący we względnej zgodzie to samo podwórko zakreślone granicami państwowymi, ze wspólnym zestawem podstawowych symboli? Jakkolwiek by nie było, jedność jest mitem usytuowanym w „starych, dobrych czasach”, które nigdy nie istniały. Jako punkt odniesienia do oceny dzisiejszych wydarzeń jest ów mit całkowicie bezużyteczny.

Nieprawdziwy jest też obraz Polski pękniętej na dwie części frontem oddzielającym dwie zwalczające się od lat partie. Ta narracja, choć atrakcyjna i na pozór wiele wyjaśnia, została wymyślona przez polityków na bieżące potrzeby. Polaryzacja wygląda elegancko, ale nie pomoże zrozumieć współczesnych procesów społecznych. Obecne przemiany mają charakter bardziej entropiczny. Wewnętrznych pęknięć, linii niezgody czy wręcz wojennych  frontów jest bowiem w rzeczywistości znacznie więcej. Przebiegają one w różnych kierunkach i jest ich coraz więcej.

fot. Adrian Wykrota, z książki "Nie"

Polska przypomina dziś archipelag, a linie brzegowe wysp i wysepek kreślą politycy, Kościół Katolicki, publicyści, a także sami obywatele. Jak na razie te małe lądy oddalają się od siebie i trudno nie czuć bezradności przy próbach odpowiedzi na pytanie, czy ruch przeciwny jest jeszcze możliwy? Przy czym nie jest groźna sama różnorodność, ale głębokość podziałów. Po osiągnięciu pewnej emocjonalnej granicy mogą być (już są?) nie do zasypania. Linii, za którą ludzie do tej pory po prostu różni stają się sobie już tylko wrodzy.

tekst: Jerzy Piątek

Kiedy i gdzie?

Spotkanie odbędzie się w formie transmisji online, dostępnej do obejrzenia na kanale Pix.House w serwisie Youtube, 24 czerwca 2020 roku (środa) o godz. 19.00. W wydarzeniu wezmą udział: Marcin Matuszak (Bękarty) – projektant, Jerzy Piątek - autor tekstów, Maciej Frąckowiak - badacz fotografii, Adrian Wykrota - autor zdjęć.

fot. Adrian Wykrota, z książki "Nie"

Podczas wydarzenie będzie można wygrać 3 egzemplarze książki „Nie” oraz zestawy pocztówek.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły