Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Nadchodzące wydarzenie będzie doskonałą okazją na zakup zdjęć znanych polskich fotografów i wsparcie rozwoju Fotograficznego Muzeum Narodowego.
Finiszująca wystawa „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” pokazuje rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia. Zaczynamy podróż w 1918 roku, żeby prześledzić okres międzywojnia, PRL, stalinizmu, politycznej odwilży (ze słynnym mottem “chcemy być nowocześni"), rewolucji roku 68, epoki Gierka, karnawału Solidarności i stanu wojennego, burzliwego czasu transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90., wreszcie włączenia Polski w globalną sieć zależności politycznych, ekonomicznych i kulturowych. Celem wystawy jest pokazanie nie tyle zmian zachodzących w samej modzie, co w sposobach komunikowania się z odbiorcą - klientem i podjęcie próby refleksji nad rolą fotografii w branży mody na przestrzeni lat.
fot. Jacek Kołodziejski
- Niebezpieczne ujęcia" to próba prześledzenia zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 100 lat zaszły w sposobie komunikowania się za świata mody z odbiorcą za pomocą obrazu. - powiedział kurator wystawy Michał Suchora - Burzliwa historia naszego kraju, zmiany ekonomiczne, polityczne i kulturowe, to wszystko znalazło swoje odbicie w modzie i jej przedstawieniach na fotografii. Wystawa zderza ze sobą tak różne formy jak okładki kolorowych magazynów, zdjęcia z prywatnych archiwów.
Aukcja dobroczynna, na której zlicytowanych zostanie 12 odbitek kolekcjonerskich autorów biorących udział w wystawie „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”, odbędzie się 11 września o godz. 19:00. Artyści, którzy zdecydowali się przekazać swoje prace na ten cel to: Jacek Kołodziejski, Zuza Krajewska, Aga Murak, Lidia Popiel, Tomek Sikora, Bartek Wieczorek oraz duet Wunsche & Samsel.
fot. Zuza Krajewska
Wśród prac przeznaczonych na aukcję znajduje się m.in. nostalgiczna sesja Bartka Wieczorka „Na szczytach” dla Vogue Polska, sesja Lidii Popiel zrealizowana na potrzeby projektu „Spragnieni Piękna” we wnętrzach pałacu w Nieborowie oraz portret Tomasza Armady autorstwa Agi Murak, który posłużył jako identyfikacja wystawy w IFF. Szczególnymi pozycjami w katalogu są fotografie autorstwa Zuzy Krajewskiej - 6 odbitek powstałych przy okazji głośnej ekspozycji „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni.
Organizatorem aukcji jest Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, które przeznaczy zebrane na aukcji środki na fundusz naukowy. Jego beneficjentami będą pracownicy naukowi Zbioru Ikonograficznego i Fotograficznego Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Miasta Gdyni.
fot. Zuza Krajewska
Aukcja charytatywna odbędzie się w środę 11 września 2019 roku, o godzinie 19:00 w Instytucie Fotografii Fort, w Forcie Mokotów, przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie. Wystawa przedaukcyjna czynna będzie w godzinach 14:00-18:00.
Aukcja prowadzona jest także online. Pełny katalog licytowanych prac i możliwość złożenia własnej oferty znajdziecie pod adresem artinfo.pl. Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.
Wystawa „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” czynna jest jeszcze do 12 września 2019 roku.
{$in-article-newsletter}