Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Dowiedz się o życiu i twórczości Jana Małachowskiego - jednego z pionierów tatrzańskiej fotografii początku XX wieku - oraz zobacz jego wyjątkowe zdjęcia na wystawie w Muzeum Ziemi Warszawie.
Jan Małachowski - malarz, fotograf, który w szczególności upodobał sobie góry. Należał do jednych z pierwszych i najlepszych fotografów tatrzańskich. To właśnie dzięki niemu i jego monochromatycznym pracom wykonanym na początku ubiegłego stulecia możemy zobaczyć pionierskie zdjęcia Tatr uchwycone w porze zimowej. Był to prawdziwy ewenement tamtych czasów, bowiem przemierzać górskie szlaki można było tylko w lecie.
fot. Jan Małachowski
Małachowski rozpoczął w 1904 roku w Wilnie studia artystyczne, by rok później przenieść się do Warszawy i kontynuować edukację w Szkole Sztuk Pięknych. Następnie (w latach 1907-1911) jego ścieżki zaprowadziły go do Krakowa, gdzie na Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Ferdynanda Ruszczyca i Wojciecha Weissa, realizował się jako malarz pejzaży i portretów. W tym okresie także po raz pierwszy przyjechał do Zakopanego i… wtedy właśnie rozbudziło się w nim wielkie uczucie do gór.
fot. Jan Małachowski
Był zamiłowanym turystą i taternikiem, uczestniczył w szeregu pierwszych przejść zimowych. Był też członkiem TOPR i brał czynny udział w wyprawach ratunkowych. Szybko także stał się jednym z najlepszych fotografów tatrzańskich początku XX wieku. Wydawał swe zdjęcia na pocztówkach pod firmą JAHEMA (Jan i Helena Małachowscy). Poza tym na jego fotografie można było natrafić w wielu ówczesnych publikacjach. W latach międzywojennych ukazały się dwa albumy z jego zdjęciami z Tatr i Zakopanego. Szacuje się, że dorobek fotograficzny Jana Małachowskiego i jego żony Heleny Małachowskiej liczy sobie około 1000 zdjęć, a Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi jest w posiadaniu unikatowych prac z początku XX wieku, w tym jednych z pierwszych kolorowych fotografii wykonanych w Polsce.
fot. Jan Małachowski
Wystawę prac Jana Małachowskiego można już oglądać w Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie (Al. Na Skarpie 27) w dniach: od poniedziałku do piątku (9:00-16:00) i w niedziele (10:00-16:00). Wstęp jest płatny: 8 zł bilet normalny i 4 zł ulgowy. Finisaż ekspozycji zaplanowano na 8 września. Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.mz.pan.pl.