Spotkanie wokół książki „Land“ Lorenzo Castore

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Już dziś, 1 kwietnia w poznańskiej galerii PIX.HOUSE odbędzie się spotkanie wokół książki „Land“. Jest to podróż po Śląsku pod przewodnictwem włoskiego fotografa o międzynarodowej sławie - Lorenzo Castore. Start o godzinie 19:00.

Lorenzo Castore to jeden z najwybitniejszych włoskich fotografów, który w latach 90. dokumentował Śląsk. W ubiegłym roku powrócił, by portretować jego mieszkańców. Rezultatem jest książka „Land“, w której współczesne zdjęcia mieszają się z obrazami sprzed lat, tworząc unikalny, intymny portret “miejsca, którego dawna powłoka rozsypuje się w proch”.

„Land“ jest zapisem ostatniego pobytu Castore na Śląsku: już nie hałdy dominują w tutejszym pejzażu, ale miasto, aglomeracja, w której nakładają się liczne warstwy, przeszłość miesza się z nowoczesnością. Projekt jest także próbą nowego języka dla opowiedzenia Śląska. Jego centralnym punktem są portrety, świadectwa spotkań, od tych najbardziej przelotnych, na ulicach, podwórzach i dworcach, po najbardziej intymne, we wnętrzach prywatnych, wszystkie naładowane potężną energią.

Gdzie i kiedy?

Spotkanie, którego tematem przewodnim będzie książka „Land“ odbędzie się dziś, 1 kwietnia o godzinie 19:00 w PIX.HOUSE (ul. Głogowska 35, Poznań). Podczas spotkania będzie można nabyć ten wyjątkowy album Lorenzo Castore z dedykacją autora.

  • Fotografie: Lorenzo Castore
  • Esej: Wojciech Nowicki
  • Projekt graficzny: Aneta Kowalczyk
  • Edycja: Lorenzo Castore, Aneta Kowalczyk
  • Oprawa: twarda
  • Format: 210 × 280 mm
  • Liczba stron: 224
  • Liczba fotografii: 117
  • Wersja językowa: angielska
  • Wydawcy: Muzeum w Gliwicach, BLOW UP PRESS
  • ISBN: 978-83-952840-1-4
  • Cena: 60 euro (257 zł)

Lorenzo Castore (ur. 1973) - fotograf dokumentalista, współtwórca filmów dokumentalnych, w swoich pracach skupia się na życiu codziennym, losach pojedynczych bohaterów. W 1999 roku fotografował wojnę w Kosowie. W tym samym roku po raz pierwszy przyjeżdża do Polski – najpierw Śląsk, a później Kraków stają się kluczowymi miejscami w jego twórczości. Nie przestaje podróżować. Pracuje w Nowym Jorku (1997–2001), w Indiach (1997–2001), na Kubie (2000–2002). Wystawia w kraju i za granicą. Publikuje książki: Nero (2004), Paradiso (2006; wydana w sześciu krajach), Ultimo Domicilio (2015), Ewa & Piotr (2018). Zdjęcia do ostatniej, będącej historią rodzeństwa Ewy i Piotra Sosnowskich z Krakowa, realizuje od 2008 do 2013 roku. W latach 2013–2015 pracuje w Neapolu nad cyklem Sogno#5, do którego angażuje pacjentów cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową. W tym samym czasie powstaje jego drugi film krótkometrażowy Casarola o rodzinnym domu Bertolucciego. W latach 2011–2018 dokumentuje życie społeczności transwestytów w Katanii na Sycylii. Jego prace były publikowane w takich czasopismach, jak „Rolling Stone”, „Le Monde 2”, „Liberation”, „L’Espresso”, „Vice”, „Die Zeit”.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma.pl PRO PARTNER Sony informuje o promocji Black Friday Sony w ramach której możesz zyskać rabat na wybrane produkty producenta. Oferty łączą się z promocją Sony Cashback.
3
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Jeśli chodzi za Tobą zakup nowego obiektywu, czy uzupełnienie akcesoriów do zestawu foto-wideo, to Black Friday będzie znakomitą okazją, by wreszcie sięgnąć po potrzebny sprzęt i dużo przy tym...
9
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11