Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Cykl „The Wax of Poland” powstaje od pięciu lat. Antonina Konopelska powraca do niego ze zmienną regularnością, pomiędzy innymi projektami. Nie jest to obsesyjnie budowana kolekcja, ale zbiór, który od czasu do czasu domaga się aktualizacji - tym razem do wersji 3.1. Fotografie z tego projektu możecie już oglądać w warszawskiej Galerii Promocyjnej.
The Wax of Poland formalnie kojarzyć się może z jednym z nowszych cykli fotograficznych Cindy Sherman, „Rich Women”, choć stanowi jego negatyw. Prace amerykańskiej artystki ociekają sztucznością, Antonina Konopelska z kolei skrzętnie manipulacje ukrywa, wtapia je w pozornie naturalne, niezmanipulowane przedstawienia.
- Twarze starszych kobiet z cyklu „Rich Women” to wyrzeźbione skalpelami chirurgów plastycznych maski, w których jedynie oczy pozostają żywe. Bohaterowie „The Wax of Poland” wyróżniają się nieobecnym spojrzeniem, szklanym wzrokiem porcelanowych lalek, figur woskowych czy średniowiecznych rzeźb wotywnych. I najważniejsze - podczas gdy Sherman, zgodnie z wieloletnią praktyką, sama wciela się w bohaterki swoich fotografii, Konopelska nigdy nie staje przed obiektywem - podkreślają organizatorzy wystawy.
Fotografowanie kolejnych osób, które upatruje na swoje woskowe „ofiary”, to dla artystki przede wszystkim spotkanie z konkretnym bohaterem. Choć lwią część czasu pochłania obróbka zdjęć, często wielotygodniowa, pewne elementy muszą zostać uchwycone na żywo. Jeśli się to nie udaje, Antonina konsekwentnie wraca do modela i czeka z aparatem, aż uda się go wprowadzić w stan zawieszenia charakterystyczny dla osób z dysocjacyjnym zaburzeniem osobowości.
- Choć „The Wax of Poland” swój charakter uzyskuje przez cyfrową obróbkę, najważniejsze jest w nim spotkanie artystki z bohaterem, a z perspektywy widza – spotkanie z konkretną formą, doświadczenie nie cyfrowej reprodukcji, a wydruku w określonej skali i na odpowiednim papierze. Jest on także opowieścią o samej fotografii w epoce „postfotograficznej” - pełną wewnętrznych napięć, których Antonina nie tuszuje, ale przeciwnie, podkreśla - dodają organizatorzy.
Wystawa „The Wax of Poland” jest od dziś otwarta dla zwiedzających. Prace Antoniny Konopelskiej możecie oglądać w Galerii Promocyjnej (Rynek Starego Miasta 2, Warszawa). Galeria jest czynna od wtorku do soboty: wtorek - środa (11.00 - 18.00), czwartek-piątek (12.00 - 20.00), sobota (11.00 - 18.00) i niedziela (13.00 - 17.00). Ekspozycja potrwa do 4 listopada.
Antonina Konopelska (ur. 1990) Studia: 2016 – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydział Artystyczny; 2011-2016 – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Sztuki Mediów; 2009-2014 – Uniwersytet Warszawski, Wydział Neofilologii. Absolwentka Kowalni – Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej Grzegorza Kowalskiego. Zasadą jej artystycznych działań jest kontakt. Pracuje nad projektem doktorskim w ASP w Katowicach. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
wykorzystane zdjęcia: fot. Antonina Konopelska z cyklu „The Wax of Poland” | wszystkie fotografie wykonane zostały aparatami Fujifilm X-T1 oraz X-T2