Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Już po raz czwarty wrzesień upłynie pod znakiem Festiwalu „W ramach Sopotu“. Jak co roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, a także premierowe i najnowsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów w galeriach Sopot Centrum.
Główną i rozpoznawalną już ideą Festiwalu „W ramach Sopotu“ jest zapraszanie ciekawych i oryginalnych polskich twórców, by spojrzeli na miasto z własnej perspektywy, pozwolili, by sprowokowało ich do tworzenia, dało niepowtarzalne okazje, inspirowało całą swoją różnorodnością, barwnością i historią. Tegorocznymi rezydentami festiwalu są: Kacper Kowalski, Konstancja Nowina Konopka i Maciej Moskwa.
- Połączenie tak różnych postaw wobec fotografii wydaje się zgoła śmiałe, jednak różnorodność efektów ich pracy i sposób, w jaki wpłynęła na nich atmosfera miasta, utwierdza w przekonaniu, że Sopot ma cały czas dużo do zaoferowania, jest pełen nieodkrytych i niewidocznych dla zwykłego przechodnia miejsc i tematów. To kwintesencja rezydencyjnego formatu festiwalu - zaznaczają organizatorzy.
fot. Kacper Kowalski
fot. Konstancja Nowina Konopka I Iron Man z balonami na tle lewej ściany nośnej Spatifu
fot. Maciej Moskwa
Tegoroczna edycja festiwalu to również wystawy i projekty, których esencją jest subiektywizm opowiadania, czyli wpływ emocji i doświadczenia na sposób relacjonowania obserwacji. Nieuniknione często zaznaczanie przez twórcę swojej obecności - storytelling.
Ten rodzaj fotografii obejmuje bardzo duży obszar jej rodzajów - od klasycznego fotoreportażu i dokumentu po obraz zawierający elementy kreacji. Wszystko po to, aby jak najlepiej przekazać historię, wydarzenia i towarzyszące temu uczucia.
- Elementy fotografii takie jak światło, kompozycja i estetyka są celowe - służą przywołaniu ducha opowieści, w sposób często metaforyczny nazywają nastrój, dodają komentarz obserwatora. Artyści świadomie używają różnych technik by w pełni podzielić się historią i wrażeniami, dać impuls do rozważań - dodają organizatorzy.
fot. Konstancja Nowina Konopka | Trójmiasto | 1945 -1989 | Archiwum Instytut Pamięci Narodowej | Wodowanie statku
fot. Maciej Moskwa
Podczas festiwalu zobaczyć będzie można niepokazywaną dotąd wystawę Krzysztofa Millera zatytułowaną „Podróż koleją transsyberyjską“. Jest to wybór fotografii z jego niezwykłej wyprawy z 1993 roku. Grzegorz Wełnicki po raz pierwszy pokaże swój nagradzany cykl „Eternal“ - pierwszą część długoterminowego projektu poświęconego tematyce mortem i post-mortem. Będzie można również zobaczyć najnowszą przekrojową wystawę Bogdana Dziworskiego „f/5.6“, a także niezwykły projekt Agaty Grzybowskiej „9 bram, z powrotem ani jednej“, w którym zmierzyła się z zagadnieniem samotności.
Ponadto do obejrzenia będzie niezwykle wymowna i osobista wystawa Wojciecha Grzędzińskiego „Flashbacks“, archiwalne, wzbudzające sentyment zdjęcia Sopotu wykonane przez Zbigniewa Kosycarza oraz oryginalne aparaty fotograficzne zbudowane przez Marka Mazura i wykonane nimi zdjęcia autorstwa Krzysztofa Mystkowskiego. Na odwiedzających czekać będą także wydarzenia towarzyszące festiwalowi, takie jak: koncert Sławka Jaskułke, podczas którego odbędzie się prezentacja twórczości Kacpra Kowalskiego i pokaz projektu „Musher“ Rafała Wojczala połączony z improwizacją muzyczną artysty.
fot. Grzegorz Wełnicki | „Eternal“
7. fot. Agata Grzybowska | „9 bram, z powrotem ani jednej“
fot. Wojciech Grzędziński | „Flashbacks“
fot. fot. Grzegorz Wełnicki | „Eternal“
fot. Konstancja Nowina Konopka I Aleksandra Anna Aniela Stefaniak na wspólnym zapleczu Restauracji i Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wraz swoim ulubionym wężem
fot. Maciej Moskwa
Festiwal „W Ramach Sopotu“ odbędzie się 7-9 września.Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 19 września. Więcej informacji znajdziecie na stronie wramachsopotu.pl.