Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Już po raz czwarty wrzesień upłynie pod znakiem Festiwalu „W ramach Sopotu“. Jak co roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, a także premierowe i najnowsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów w galeriach Sopot Centrum.
Główną i rozpoznawalną już ideą Festiwalu „W ramach Sopotu“ jest zapraszanie ciekawych i oryginalnych polskich twórców, by spojrzeli na miasto z własnej perspektywy, pozwolili, by sprowokowało ich do tworzenia, dało niepowtarzalne okazje, inspirowało całą swoją różnorodnością, barwnością i historią. Tegorocznymi rezydentami festiwalu są: Kacper Kowalski, Konstancja Nowina Konopka i Maciej Moskwa.
- Połączenie tak różnych postaw wobec fotografii wydaje się zgoła śmiałe, jednak różnorodność efektów ich pracy i sposób, w jaki wpłynęła na nich atmosfera miasta, utwierdza w przekonaniu, że Sopot ma cały czas dużo do zaoferowania, jest pełen nieodkrytych i niewidocznych dla zwykłego przechodnia miejsc i tematów. To kwintesencja rezydencyjnego formatu festiwalu - zaznaczają organizatorzy.
fot. Kacper Kowalski
fot. Konstancja Nowina Konopka I Iron Man z balonami na tle lewej ściany nośnej Spatifu
fot. Maciej Moskwa
Tegoroczna edycja festiwalu to również wystawy i projekty, których esencją jest subiektywizm opowiadania, czyli wpływ emocji i doświadczenia na sposób relacjonowania obserwacji. Nieuniknione często zaznaczanie przez twórcę swojej obecności - storytelling.
Ten rodzaj fotografii obejmuje bardzo duży obszar jej rodzajów - od klasycznego fotoreportażu i dokumentu po obraz zawierający elementy kreacji. Wszystko po to, aby jak najlepiej przekazać historię, wydarzenia i towarzyszące temu uczucia.
- Elementy fotografii takie jak światło, kompozycja i estetyka są celowe - służą przywołaniu ducha opowieści, w sposób często metaforyczny nazywają nastrój, dodają komentarz obserwatora. Artyści świadomie używają różnych technik by w pełni podzielić się historią i wrażeniami, dać impuls do rozważań - dodają organizatorzy.
fot. Konstancja Nowina Konopka | Trójmiasto | 1945 -1989 | Archiwum Instytut Pamięci Narodowej | Wodowanie statku
fot. Maciej Moskwa
Podczas festiwalu zobaczyć będzie można niepokazywaną dotąd wystawę Krzysztofa Millera zatytułowaną „Podróż koleją transsyberyjską“. Jest to wybór fotografii z jego niezwykłej wyprawy z 1993 roku. Grzegorz Wełnicki po raz pierwszy pokaże swój nagradzany cykl „Eternal“ - pierwszą część długoterminowego projektu poświęconego tematyce mortem i post-mortem. Będzie można również zobaczyć najnowszą przekrojową wystawę Bogdana Dziworskiego „f/5.6“, a także niezwykły projekt Agaty Grzybowskiej „9 bram, z powrotem ani jednej“, w którym zmierzyła się z zagadnieniem samotności.
Ponadto do obejrzenia będzie niezwykle wymowna i osobista wystawa Wojciecha Grzędzińskiego „Flashbacks“, archiwalne, wzbudzające sentyment zdjęcia Sopotu wykonane przez Zbigniewa Kosycarza oraz oryginalne aparaty fotograficzne zbudowane przez Marka Mazura i wykonane nimi zdjęcia autorstwa Krzysztofa Mystkowskiego. Na odwiedzających czekać będą także wydarzenia towarzyszące festiwalowi, takie jak: koncert Sławka Jaskułke, podczas którego odbędzie się prezentacja twórczości Kacpra Kowalskiego i pokaz projektu „Musher“ Rafała Wojczala połączony z improwizacją muzyczną artysty.
fot. Grzegorz Wełnicki | „Eternal“
7. fot. Agata Grzybowska | „9 bram, z powrotem ani jednej“
fot. Wojciech Grzędziński | „Flashbacks“
fot. fot. Grzegorz Wełnicki | „Eternal“
fot. Konstancja Nowina Konopka I Aleksandra Anna Aniela Stefaniak na wspólnym zapleczu Restauracji i Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wraz swoim ulubionym wężem
fot. Maciej Moskwa
Festiwal „W Ramach Sopotu“ odbędzie się 7-9 września.Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 19 września. Więcej informacji znajdziecie na stronie wramachsopotu.pl.