Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Antoni Zdebiak, Magda Hueckel, Jan Cieślikiewicz, Paweł Jaszczuk i Kaja Rata, to polscy artyści, których prace zostaną zaprezentowana na Triennale w Hamburgu. Start imprezy już jutro.
Polish Paradise to nazwa nieformalnego zrzeszenia i działań trzech polskich festiwali fotograficznych: Miesiąca Fotografii w Krakowie, Fotofestiwalu w Łodzi i TIFF Festiwalu z Wrocławia. Organizatorzy tych imprez cyklicznie współpracują nad pozyskaniem funduszy oraz nawiązaniem relacji partnerskich z zagranicznymi festiwalami, by zaprezentować prace polskich wschodzących artystów. Czasem są to pokazy slajdów, czasem dofinansowanie udziału w portfolio czy zorganizowanie wystawy lub imprezy.
fot. Paweł Jaszczuk, „¥€$U$"
Pod szyldem Polish Paradise polska fotografia promowana była już na największym festiwalu fotografii w Arles, na targach Paris Photo czy na festiwalu w Tbilisi. Tym razem zostanie zaprezentowana na Triennale Fotografii w Hamburgu. Jest to największe wydarzenie fotograficzne w Niemczech. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Breaking Point” i poświęcona jest istotnym zjawiskom społecznym, takim jak alienacja, nomadyzm, migracja czy bezpieczeństwo. Festiwal współpracuje z głównymi muzeami, instytucjami kulturalnymi i galeriami w mieście. Obejmuje rozmowy z artystami, dyskusje tematyczne, wykłady, prezentacje portfolio i międzynarodowe konferencje.
fot. Kaja Rata, „Kajnikaj"
Projekty Pawła Jaszczuka, Kaji Raty i Jana Cieślikiewicza zostały wybrana przez niezależne jury do sekcji OFF Triennale - wystaw towarzyszących, prezentowanych na terenie całego miasta, które jednocześnie rozwijają temat edycji "Breaking point". Z kolei Karolina Jonderko będzie miała okazję opowiedzieć o swojej pracy na Photo-Match, specjalnej formule przeglądu portfolio, która podbija kolejne festiwale fotograficzne, a została opracowana przez zespół Fotofestiwalu w Łodzi.
fot. Jan Cieślikiewicz, „Null Hypothesis"
Zaś Fundacja Archeologia Fotografii zaprezentuje w galerii Circle Culture ekspozycję aktywnego w latach osiemdziesiątych artysty, Antoniego Zdebiaka i współczesnej fotografki Magdy Hueckel. Natomiast w miasteczku kontenerowym - centrum festiwalowym Triennale - będzie można zapoznać się z najciekawszymi publikacjami fotograficznymi z ostatnich lat, m.in. laureatami i finalistami konkursu Fotograficznej Publikacji Roku. Wszyscy artyści prezentujący swoje prace będą na miejscu, aby oprowadzić po swoich wystawach i wziąć udział w spotkaniach autorskich.
fot. Magda Hueckel, Primavera, 2016
fot. Antoni Zdebiak, 1986
Już jutro wystartuje Triennale w Hamburgu. Wystawy polskich fotografów będzie można oglądać w:
Więcej informacji o Triennale w Hamburgu znajdziecie na stronie www.phototriennale.de.
zdjęcie główne: Antoni Zdebiak, 1984