„Ginące plemiona“ - wernisaż długoterminowego projektu Krzysztofa Weremy już jutro w Lublinie

Autor: Michał Chrzanowski

23 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

„Ginące plemiona” to długofalowy projekt Krzysztofa Weremy, a nadchodząca wystawa jest pierwszą odsłoną tego cyklu. Prezentowane na niej zdjęcia są zapisem podróży fotografa do Namibii w 2013 roku. Wernisaż odbędzie się jutro w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Krzysztof Werema odwiedził kilka regionów Namibii, ale swoją uwagę skupił głównie na północy kraju - obszarze Kunene zwanym też Kaokalandem ze stolicą w Opuvo. Region ten zamieszkany jest przez plemiona Himba oraz Herrero, które skupione są w okolicy miasta, jak i najdalszych zakątkach regionu - z reguły niedostępnych dla przeciętnych turystów. Celem projektu było sportretowanie Afryki, jej przemian, a także udokumentowanie miejsc jedynie w „niewielkim stopniu skażonych cywilizacją oraz ich zderzenia z nowoczesnym światem“.

- Daleko idące przemiany oraz kontrasty są chyba obecnie najbardziej widoczne w Afryce. Nie dziwi już nikogo widok czarnoskórego wojownika ubranego w tradycyjne skóry z telefonem komórkowym, czy też kobiety kultywującej tradycje plemienne, ale robiącej zakupy w supermarkecie. Ich przystosowanie, często wymuszone cywilizacyjnie, jest długofalowym procesem. Pokazanie tej asymilacji oraz czegoś, co bezpowrotnie przemija na naszych oczach jest niezwykle istotne - zaznacza Werema.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się jutro, 24 maja o godzinie 19:00 w Foyer Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Plac Teatralny 1). Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia w dniach: wtorek, czwartek, piątek, sobota (12:00-20:00), środa (10:00-18:00), poniedziałek i niedziela (galeria jest nieczynna). Obecnie Krzysztof Werema przygotowuje kolejną wyprawę do Namibii, Botswany oraz Zambii, która ma odbyć się na jesieni tego roku. - Afryka jest jak narkotyk, chce się zawsze więcej - podkreśla fotograf.

Krzysztof Werema - fotograf, archeolog, podróżnik. Pierwsze projekty fotograficzne realizował w Irlandii, dokumentując stanowiska archeologiczne. Po powrocie do Polski zajął się fotografią komercyjną. Jego ulubioną dziedziną jest portret. Ma w swoim portfolio portrety znanych aktorów: Paweł Małaszyński, Bogusław Linda, Anna Dereszowska oraz wielu innych. Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą. Obecnie pracuje nad kilkoma długofalowymi projektami, jeden z nich to „Ginące plemiona Afryki”. Laureat wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych, m.in. PX3 Paris, International Photographer of the Year.

wykorzystane zdjęcia: fot. Krzysztof Werema, „Ginące plemiona”

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły