Wydarzenia
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Warszawska galeria Propaganda zaprasza na wystawę i aukcję młodej sztuki. Zobaczycie na niej prace ponad 20 twórców i szeroki przekrój technik, w tym fotografię. Aukcja odbędzie się w niedzielę 15 kwietnia.
“Pejzaż jest duszą ziemi, na której człowiek się rodzi i umiera i którą poniekąd stwarza. (...) Trudno wyobrazić sobie nasze malarstwo bez Chełmońskiego, Malczewskiego, Stanisławskiego i Fałata, rosyjskie bez Lewitana, francuskie bez Corota i Milleta, a holenderskie bez Ruisdaela i Rembrandta. Twórcy ci dają wybitny charakter swojego pejzażu i w tym leży ich wielka siła, zasługa i piękno” powiedział kiedyś Stanisław Czajkowski.
Prace zaprezentowane na "À la Flamande 3" dalece odbiegają od stylu wymienionych przez Czajkowskiego klasyków. Współczesny pejzaż wykracza poza ramy wypracowanych schematów - korzysta z nowych rozwiązań i otwiera się na niekonwencjonalne formy. Na wystawie prezentowane są prace wykonane w różnych technikach - malarstwo, fotografie, kolaże, akwaforty i lightboxy.
fot. Ada Zielińska, "Speedboat Tilt"
fot. Ada Zielińska, "Sebastian"
Na zobaczymy także m.in. prace dwóch finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2017 - Mateusza Kokota i Marty Krześlak. Kokot w swoich pracach skupia się na dialogu pomiędzy technologią, a materią biologiczną. Dwie fotografie ze zwycięskiego cyklu Crawlers zaprezentowane na aukcji, przedstawiają zmultiplikowane ciała, które przybierają abstrakcyjne i ograniczone formy pod wpływem ruchu. Marta Krześlak na aukcję przeznaczyła dwa kolaże przestrzenne (Pozdrowienia z archipelagu, Obiecaj mi lawinę uniesienia) i obraz olejny (Pomóż mi odnaleźć nasze najpiękniejsze dni). Artystkę inspiruje zastana przestrzeń. Poszukuje nieoczywistości, która pojawia się często w zestawieniu efektów działalności człowieka z siłami natury.
Finalistka konkursu, która weźmie udział w À la Flamande 3, Agnieszka Mastalerz, analizuje w cyklu fotograficznym Mechanizmy dyscyplinarne kształt i materiał urządzeń łowieckich. Podejmuje temat opresyjności geometryzacji środowiska i przygląda się analogii między polowaniem i fotografowaniem. W aukcji weźmie również Krzysztof Maniak - finalista konkursu z 2015 roku, zajmuje się filmem, fotografią i performansem. Jego sztuka bazuje na działaniach w krajobrazie - m.in. wydeptywaniu ścieżek na polach czy budowaniu konstrukcji z gałęzi.
fot. Baltazar Fajto, "Cabo da roca"
Na aukcji swoje prace pokaże również Maciej Niemojewski, który wystawiał projekt These Places w 2016 roku w Pawilonie Sztuki Artystycznej Podróży Hestii. Na À la Flamande 3 pokaże fotografię z cyklu Styk, prezentowanych w formie przestrzenie, znajdujące się w centrum Warszawy, które paradoksalnie są wyodrębnione z tkanki miejskiej. Fotografie starają się uchwycić momenty styku dwóch światów oraz towarzyszące owej koegzystencji etapy - od nienaruszonego stanu pierwotnego, przez fazę współistnienia, po stopniowe odzyskiwanie przez naturę utraconej przestrzeni.
fot. Piotr Pardiak, "Station No. 2"
Wystawę można oglądać do niedzieli, 15 kwietnia 2018 roku, w galerii Propaganda, przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Tego samego dnia odbędzie się aukcja znajdujących się na niej prac. Start o godzinie 19:00.
Katalog aukcji dostępny jest pod adresem artinfo.pl.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem prpgnd.net.
(fot. okładkowa: Paweł Franik, "Zabriskie Point")