Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
„Podczas pracy nad projektem chciałem być jak najbliżej ludzi i wydarzeń, w których uczestniczą. Fotografia na szczęście pozwala doświadczać” – zaznacza Arkadiusz Kubisiak autor cyklu „Bardzo Jasna Góra”.
Od czasów średniowiecza Jasna Góra jest silnie związana z wiarą. Jest największym w Polsce i jednym z największych na świecie miejscem kultu maryjnego. Obecnie do klasztoru przybywa rocznie prawie 4 milionów pielgrzymów z 74 krajów z całego świata. Ten istny fenomen wiary postanowił zgłębić Arkadiusz Kubisiak, który pracuje głównie nad projektami długoterminowymi.
– W 2008 roku podjąłem pierwszą próbę opowiedzenia o tym fenomenie. Miałem wówczas w ręku średnioformatowy aparat załadowany rolką czarno-białego filmu. Spędziłem na Jasnej Górze kilka dni. Ciągle miałem wówczas wrażenie, że zajmując się jedną rzeczą pomijam inną, równie ważną. Każda z nich wymagała głębszego poznania i zrozumienia. Zajęło mi trochę czasu, aby w 2013 roku sformalizować to przedsięwzięcie jako długoterminowy projekt fotograficzny – zaznacza Kubisiak.
Wiele osób przybywających na Jasną Górę postrzega wiarę jako ostatnią szansę rozwiązania swoich problemów. Trwa tu silna tradycja pielgrzymowania grup zawodowych, popularne są również pielgrzymki piesze. Największym skarbem klasztoru jest słynący wieloma cudami, owiany tajemnicą obraz Matki Bożej. Jasna Góra jest uważana przez wielu za duchową stolicę Polski.
– Podczas pracy nad projektem chciałem być jak najbliżej ludzi i wydarzeń, w których uczestniczą. Zatrzymywałem się w pielgrzymkowych noclegowniach, wstawałem o świcie, chodziłem tymi samymi co inni ścieżkami. Wierność temu postanowieniu pomagała mi stać przez cały dzień w deszczu, jeśli tylko robili to pielgrzymi. Fotografia na szczęście pozwala doświadczać. Wydawało mi się, że podczas pracy niewiele się przemieszczam po relatywnie niewielkiej przecież powierzchni Jasnej Góry. Odkryta dość późno funkcja „aktywność” w smartfonie wykazała jednak średnio przebyty, dzienny dystans na poziomie 18 km.
Fotografie pochodzące z długoterminowego projektu fotograficznego Arkadiusza Kubisiaka „Bardzo Jasna Góra” wystawiane będą w zabytkowych murach klasztoru na Jasnej Górze. Wernisaż odbędzie się 10 kwietnia 2018 roku o godzinie 13:00 w Sali Rycerskiej zbudowanej w 1647 roku pamiętającej czasy posiedzeń Senatu Rzeczpospolitej. Wystawa czynna będzie codziennie do 25 maja 2018. Projekt „Bardzo Jasna Góra” został nagrodzony: 1 miejscem w kategorii Fotoreportaż w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska (2016), 2 miejscem w kategorii Projekt Dokumentalny w Konkursie Grand Press Photo (2016) oraz „Remarkable Award” podczas Siena International Photography Award 2016 we Włoszech.
Arkadiusz Kubisiak – jest niezależnym dokumentalistą i fotografem portretowym. Studiował fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Brał udział w licznych warsztatach, m.in. Transmission pour l'Image w Perpignan we Francji. Jego prace były nagrodzone w Konkursie Grand Press Photo, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska, SIPA Award we Włoszech, BZ WBK Press Foto. Zostały również wyróżnione na International Photography Award w USA. Prezentowane były podczas The Art of Photography Show w USA, Galerii NEY w Warszawie, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Starej Galerii ZPAF, Warszawskim Festiwalu Fotografii Artystycznej. Jego fotografie były publikowane w magazynie Silvershotz w Australii, National Geographic Polska, Digital Camera Polska, Edge of Humanity w USA, w Magazynie Reporterów Duży Format, anywhere.pl, Live & Travel, Plus Minus, Rzeczpospolita, oraz w książkach: Ukarane Miasto, Passing Shadows i pracy zbiorowej Polska i Polacy. Więcej na arkadiuszkubisiak.com
wykorzystane zdjęcia: Arkadiusz Kubisiak, „Bardzo Jasna Góra"