Aparaty
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Zdjęcia niewytłumaczone, skrywające tajemnice, nieoczywiste historie i opowieści - tak najlepiej można scharakteryzować fotografie, które zostaną zaprezentowane na wystawie „Osobliwe“. Wernisaż pod koniec września w Krakowie.
Zdjęcia wybrane ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie oraz z prywatnych kolekcji Jacka Dehnela i Wojciecha Nowickiego to crème de la crème zdjęć niewytłumaczalnych, „nie wiadomo-po-co-zrobionych“, a nawet źle zrobionych. Większość z nich to dzieła błędu i przypadku, które w fotografii trzeba traktować z respektem.
fot. autor nieznany (ok. 1918 r.)
- Osobliwość to zagadkowa cecha niektórych fotografii. To ona sprawia, że w ich kierunku ciążą myśli i spojrzenia. Osobliwość może być przez wielu podzielana, choć zwykle jest osobista; nie sposób jej zmierzyć ani przyszpilić. Wydaje się, że osobliwość czasami majaczy w dialogu obrazów i słów, że to sytuacja, w której przedmiot zyskuje podmiotowość i zaczyna z oglądającym rozmowę - mówią organizatorzy.
fot. F. Świątoniowski, Brody (ok. 1875 r.)
Autorzy wystawy nie skupiają się na tradycyjnych zagadnieniach preegzystencji zarejestrowanych ludzi, przedmiotów, sytuacji. Zachęcają do zaangażowania wyobraźni i potraktowania prezentowanych zdjęć jako nowych, otwartych, autonomicznych światów. Pozwalają sobie nie trzymać się faktów i głośno mówić o natrętnych skojarzeniach, również tych z kosmosu.
fot. Schönau Georg, Cassel (ok. 1880 r.)
Wernisaż odbędzie się 29 września o godzinie 18:00 w Muzeum Fotografii w Krakowie (ul. Józefitów 16). Ekspozycję będzie można oglądać do końca tego roku (31 grudnia). Wystawa jest czynna: od środy do piątku w godzinach 11:00-18:00 i w soboty i niedziele w godzinach 10:00-15:30.
Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznego Festiwalu Conrada. Więcej informacji znajdziecie na stronie krakowskiego Muzeum Fotografii.
zdjęcie główne: fot. A. Silkiewicz (Tarnopol, ok. 1900 r.)