Czarne portrety Marzeny Kolarz

Autor: Michał Chrzanowski

22 Luty 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Od dzieciństwa mój świat był styczny ze światem kominiarskim. Światem pełnym zasad, praw, honoru i klasy - mówi Marzena Kolarz, autorka czarnych portretów. Wystawę jej prac wykonanych w technice mokrego kolodionu będzie można oglądać już od jutra w Krakowie.

Marzena Kolarz niemal od początku swojej fotograficznej drogi przeczuwała, że nadejdzie dzień, kiedy spróbuje z aparatem zaglądnąć do tego świata. Jak podkreśla, czekała tylko na odpowiedni moment. Moment, gdy będzie pewna co chcę i będzie świadoma jak to osiągnąć. Kiedy odkryła technikę mokrego kolodionu wiedziała, że ten czas nadszedł, że będzie to idealne połączenie - portrety kominiarzy i ta szlachetna technika.

- Sfotografowałam dwudziestu dziewięciu kominiarzy. Z każdym się spotkałam na sesji (portretowanie w tej technice wymaga od modela cierpliwości), porozmawiałam i były to spotkania ogromnie inspirujące. Istotne było dla mnie naturalne środowisko moich modeli - zdjęcia powstawały czasem w miejscu ich pracy, w zakładach, ale zdarzyło się i na dachu. Niektórzy zaprosili mnie również do swoich domów i mieszkań. Efekt końcowy to ok. 50 unikatowych fotografii, na czarnym szkle, w formacie 18×24 - mówi autorka. 

Wernisaż odbędzie się już jutro, 23 lutego 2017 roku w krakowskiej Spółdzielni Ogniwo (ul. Paulińska 28). Ekspozycję będzie można oglądać do 5 marca bieżącego roku. Więcej o wystawie możecie znaleźć na stronie wydarzenia.

Marzena Kolarz - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Komunikacji Multimedialnej), dyplom licencjacki w Pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych, dyplom magisterski w Pracowniach Fotografii Intermedialnej oraz Fotografii Reklamowej. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Obecnie doktorantka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczestniczka  wielu  wystaw  zbiorowych i indywidualnych oraz konkursów. W fotografii zainteresowana niemal każdą dziedziną,  ale głównie fotografią kreacyjną, koncepcyjną i eksperymentem.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj