Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Kuszą, hipnotyzują i uzależniają - tak w kilku słowach można opisać fotografie Borysa Makarego. Jego nigdy wcześniej nie prezentowane zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie Niewidzialne dialogi. Wernisaż zaplanowano na połowę stycznia 2017 roku.
W twórczości Borysa Makarego wyraźne są dwa nurty. Z jednej strony jest to fascynacja ludzkim ciałem, a w szczególności ciałem kobiety i kobiecością w ogóle; z drugiej - podziw dla piękna i potęgi natury. Oba wątki prowadzone są przez niego równolegle, ale czasem zdarza im się wejść ze sobą w niewidzialny dialog. Takim dialogiem jest jego najnowsza wystawa, na którą składają się nigdy nie prezentowane publicznie fotografie z archiwum artysty, jak również prace wykonane specjalnie na tę okazję.
Dlaczego “Niewidzialne Dialogi”? Bo są nieoczywiste, trzeba się ich doszukiwać w grze obrazów, ich skojarzeniach. Pozornie proste potrafią mocno namieszać w głowach. Ich właściwe odczytanie sprawia duże trudności. Dodatkowo, Makary nie ułatwia nam tego zadania. Każe nam dokładnie analizować poszczególne fotografie, by dostrzec ich związek, uchwycić ich wzajemne rozmowy.
Fotografie Makarego są wędrówką po zakamarkach umysłu, próbą uchwycenia tego, co ulotne, a jednocześnie wytyczeniem własnej drogi fotograficznej. W trakcie tej wędrówki Makary udowadnia, że jest twórcą niezwykle utalentowanym, potrafiącym łamać utarte schematy, by na ich gruncie tworzyć oryginalne i tylko jemu właściwe spostrzeżenia i skojarzenia. Niewielu jest artystów tak odważnie manifestujących swoje poszukiwania.
Wernisaż odbędzie się 12 stycznia 2017 roku o godzinie 19:00 w krakowskim hotelu andel’s (ul. Pawia 3). Ekspozycja prac Makarego potrwa do 12 lutego 2017 roku.
Borys Makary (ur. 1977). Artysta wizualny. Zajmuje się sztuką konceptualną, kreacyjną, komentującą rzeczywistość. Wykorzystuje głównie fotografię, ale tworzy również instalacje, jak i video. Z wykształcenia magister sztuk wizualnych. Absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczył się fotografii mody u Milesa Aldridge’a oraz w International Centre of Photography w Nowym Jorku. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena.