Niewidzialne dialogi Borysa Makarego

Autor: Michał Chrzanowski

30 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Kuszą, hipnotyzują i uzależniają - tak w kilku słowach można opisać fotografie Borysa Makarego. Jego nigdy wcześniej nie prezentowane zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie Niewidzialne dialogi. Wernisaż zaplanowano na połowę stycznia 2017 roku.

W twórczości Borysa Makarego wyraźne są dwa nurty. Z jednej strony jest to fascynacja ludzkim ciałem, a w szczególności ciałem kobiety i kobiecością w ogóle; z drugiej - podziw dla piękna i potęgi natury. Oba wątki prowadzone są przez niego równolegle, ale czasem zdarza im się wejść ze sobą w niewidzialny dialog. Takim dialogiem jest jego najnowsza wystawa, na którą składają się nigdy nie prezentowane publicznie fotografie z archiwum artysty, jak również prace wykonane specjalnie na tę okazję.

Dlaczego “Niewidzialne Dialogi”? Bo są nieoczywiste, trzeba się ich doszukiwać w grze obrazów, ich skojarzeniach. Pozornie proste potrafią mocno namieszać w głowach. Ich właściwe odczytanie sprawia duże trudności. Dodatkowo, Makary nie ułatwia nam tego zadania. Każe nam dokładnie analizować poszczególne fotografie, by dostrzec ich związek, uchwycić ich wzajemne rozmowy.

Fotografie Makarego są wędrówką po zakamarkach umysłu, próbą uchwycenia tego, co ulotne, a jednocześnie wytyczeniem własnej drogi fotograficznej. W trakcie tej wędrówki Makary udowadnia, że jest twórcą niezwykle utalentowanym, potrafiącym łamać utarte schematy, by na ich gruncie tworzyć oryginalne i tylko jemu właściwe spostrzeżenia i skojarzenia. Niewielu jest artystów tak odważnie manifestujących swoje poszukiwania.

Wernisaż odbędzie się 12 stycznia 2017 roku o godzinie 19:00 w krakowskim hotelu andel’s (ul. Pawia 3). Ekspozycja prac Makarego potrwa do 12 lutego 2017 roku.

Borys Makary (ur. 1977). Artysta wizualny. Zajmuje się sztuką konceptualną, kreacyjną, komentującą rzeczywistość. Wykorzystuje głównie fotografię, ale tworzy również instalacje, jak i video. Z wykształcenia magister sztuk wizualnych. Absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczył się fotografii mody u Milesa Aldridge’a oraz w International Centre of Photography w Nowym Jorku. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9
Powiązane artykuły