Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Krajobrazowe fotografie z elementami niekonwencjonalnego portretu, jako symbol kraju i tożsamości - w taki sposób można opisać najnowszy projekt Kateriny Mistal. Wernisaż „Mapping Europe“ odbędzie się już za tydzień w Gdańsku.
Katerina Mistal jest szwedzką artystką pochodzenia czeskiego. Od końca lat 90. XX wieku zajmuje się instalacją, wideo i fotografią, odwołując się między innymi do tradycji konceptualizmu i minimal-artu. Na wystawie w Gdańsku pokazanych będzie ponad dwadzieścia wielkoformatowych fotografii wchodzących w skład najnowszego cyklu artystki.
fot. Katerina Mistal, "Mapping Europe"
Mapping Europe to krajobrazowe fotografie z elementami niekonwencjonalnego portretu. Jest to cykl, w którym artystka rozważa pejzaż i kontynent jako symbol kraju i tożsamości kulturowej. Bada, w jaki sposób migracja i międzynarodowy styl dzisiejszego życia wpływają na naszą identyfikację oraz stosunek do geografii Europy. Zainteresowanie wszelkimi rodzajami granic zaowocowało serią prac, na których sylwetki dzieci i dorosłych – powiązanych w jakiś sposób z fotografowaną okolicą – wpisane są w pejzaż.
fot. Katerina Mistal, "Mapping Europe"
Mapping Europe można uznać za projekt idealistyczny. Na rzeczywistość możemy patrzeć w sposób realistyczny lub ekspresjonistyczny odwołując się do określonej tradycji, bardziej sztuki plastycznej niż fotografii. „Jest to do pewnego stopnia nowa tradycja wywodząca się z renesansu, ale też z malarstwa Nicolasa Poussina i neoklasycyzmu z XIX wieku. Efektem takiego oglądu rzeczywistości jest próba uchwycenia ulotnego piękna, także o przesłaniu romantycznym, które od czasów starożytnej Grecji jest stałą jakością kultury“ - mówią organizatorzy.
Wernisaż odbędzie się 18 listopada 2016 roku o godzinie 18:00 w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 (ul. Strajku Dokerów 5). Ekspozycję można będzie oglądać do 15 stycznia 2017 roku. Poza zdjęciami zostanie zaprezentowana także najnowsza praca wideo poświęcona problemowi migrantów w Europie. Więcej informacji znajdziecie na www.laznia.pl.