Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Już dziś w Leica 6x7 Gallery Warszawa odbędzie się spotkanie z Janem Brykczyńskim, członkiem Sputnik Photos i autorem wydanej niedawno specjalnej edycji książki „The Gardener“. Fotograf dokumentuje w niej uprawę i produkcję żywności w zupełnie nowym otoczeniu - miejskich ogrodach w Nairobi, Nowym Jorku, Erywaniu i Warszawie.
Jan Brykczyński współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. W swojej pracy często skupia się na peryferiach, podejmując temat złożonych relacji człowieka z przyrodą. Postrzega on świat jako wioskę, której mieszkańców łączą podobne potrzeby odzwierciedlone w niezwykłym podobieństwie wizji ogrodów miejskich.
Jego najnowsza książka „The Gardener“ z jednej strony jest naturalną kontynuacją poprzednich projektów fotografa, jednak z drugiej prezentuje najbardziej pierwotne z zajęć ludzkich społeczności - uprawę i produkcję żywności w niespotykanym nigdy wcześniej otoczeniu.
Miejskie ogrodnictwo jest odpowiedzią na problem z dostępem do zdrowej żywności w biednych dzielnicach wielu światowych metropolii. Interesowały mnie miejskie uprawy i sposób aranżacji przestrzeni, wykorzystanie surowców wtórnych i kreatywność twórców ogrodów, w miastach o tak różnym stopniu rozwoju, jak Nowy Jork, Nairobi, Erewań i Warszawa - opowiada Jan Brykczyński.
fot. Jan Brykczyński, „The Gardener“
Współcześnie większość ludzkości żyje w miastach, gdzie z różnych przyczyn dostęp do świeżych produktów jest utrudniony, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwy. Bohaterowie dokumentowanych dzielnic - niezależnie od tego czy żyją w dzielnicy slumsów w Nairobii czy na nowojorskim Brooklynie - przy tworzeniu swoich upraw robią użytek z materiałów, do których mają dostęp - często ponownie wykorzystując je w nowy, oryginalny sposób. W rzeczywistości uprawy nie mają nic wspólnego z chwilową modą. Są koniecznością i sposobem na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb, jednocześnie stając się przykładem niezwykłej kreatywności.
Ponownie, moją intencją było uchwycenie pewnego świata, specyficznej atmosfery - tym razem jednak nie w jednej, wybranej lokalizacji, ale w różnych miejscach i społecznościach, które łączy ten sam fenomen - mówi Brykczyński. Zamknięcie projektu w formie książki pozwoliło mi na zbudowanie sekwencji zdjęć, której celem jest wywołanie uczucia wspólnego miejsca, jednej grupy ludzi z podobnymi pomysłami i potrzebami - dodaje.
fot. Jan Brykczyński, „The Gardener“
Już dziś, 15 czerwca o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa będziecie mogli spotkać się i porozmawiać z Janem Brykczyńskim, autorem „The Gardener“. Fotograf opowie o swojej pracy, nadchodzącej wystawie kolektywu Sputnik Photos, a także o tym czym ma zamiar zająć się niedalekiej przyszłości.
fot. Jan Brykczyński, „The Gardener“
The Gardener
Edycja specjalna „The Gardener“ to 50 egzemplarzy numerowanych i sygnowanych w specjalnie zaprojektowanym pudełku z dwoma odbitkami autorskimi o wymiarach 14.5 x 18 cm.
Jan Brykczyński (ur. 1979 r.) zajmuje się dokumentem fotograficznym. Studiował na wydziale operatorskim PWSFTiT w Łodzi, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze, a obecnie na studiach doktoranckich na ITF w Opavie. Stypendysta Funduszu Wyszechradzkiego i Ministra Kultury. Laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. 2013 The European Photo Exhibition Award i The Syngenta Photography Award. Wystawiał między innymi w Deichtorhallen w Niemczech, Noorderligcht Gallery w Holandii, Musée de l'Elysée w Szwajcarii i Leica Gallery w Warszawie. Jest współzałożycielem międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos.