Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Tegoroczna, 15 edycja Fotofestiwalu skupia się na doświadczeniu, które od samego początku nierozerwalnie związane jest z fotografią - podróży oraz różnych formach jej zapisu i prezentacji. Fotowestiwal odbędzie się w dniach 9-19 czerwca w Łodzi.
Jubileuszowa edycja Fotofestiwalu to między innymi liczne wystawy tematyczne „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze”. Zaprezentowane prace nie tylko zabiorą widzów w różne miejsca na Ziemi, lecz także zapewnią różnorodność interpretacji tematu i gatunków fotografii.
fot. Kadir van Lohuizen
Temat główny Fotofestiwalu zostanie potraktowany bardzo szeroko - od reinterpretacji fotografii podróżniczej z przełomu wieków, przez zapis osobistych wypraw fotografów, reportaże dokumentujące wielkie migracje ludzi, po szablonową fotografię pocztówkową i projekty konceptualne przetwarzające kadry z Internetu - zapewniają organizatorzy Fotofestiwalu.
fot. Dario Mitidieri
Na podróż dookoła świata zabierze widzów jedna z głównych wystaw Fotofestiwalu – „Road Trips”, której kuratorką jest Alison Nordström, dyrektor artystyczna festiwalu. Prezentuje ona prace jedenastu twórców, którzy podczas swoich wypraw podjęli próbę zgłębienia odrębnych kultur i badali, jaką rolę w tym procesie odgrywa fotografia. Z kolei podróż jako konieczność i ucieczka buduje drugą grupową wystawę Fotofestiwalu: „Displaced”. To komentarz artystów z całego świata do sytuacji uchodźców i - tak aktualnego obecnie - zjawiska przymusowej migracji.
fot. Magnus Wennman
Jednym z ważniejszych przystanków na mapie fotofestiwalowej podróży będzie Atlas Sztuki i wystawa Roberta Rauschenberga, nazywanego często pierwszym artystą postmodernistycznym, którego prace i innowacyjny sposób tworzenia miały wpływ na światową historię sztuki. Artysta fotografie ze swoich podróży po całym świecie wykorzystywał jako element wielkich kolaży i fotograwiur. Natomiast na wyprawę nie tylko geograficzną, ale także ukazującą przełomowe często wydarzenia w historii świata będzie można wybrać się podczas wystawy "Obywatel Świata" Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos - dodają organizatorzy.
fot. David Seymour
Wśród kilkunastu wystaw, jak co roku, pojawią się projekty 10 finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2016 oraz ekspozycja laureatów Leica Oskar Barnack Award, przygotowana w partnerstwie z 6x7 Leica Gallery Warszawa. Po raz drugi zostanie uruchomiony także blok programowy DISCOVERY prezentujący fotografie młodych, godnych uwagi twórców. W tym roku organizatorzy odkryją przed polską publicznością twórczość Adél Koleszár, Węgierki fotografującej niebezpieczne przedmieścia Mexico City.
Z kolei tegoroczną nowością będzie program filmowy, w którym widzowie zobaczą najnowsze i najciekawsze produkcje związane z fotografią. Odbędzie się także polska premiera "Mapplethorpe: Look at the Pictures", która prezentuje sylwetkę jednego z najbardziej odważnych, kontrowersyjnych i niezależnych twórców amerykańskich. Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje ze specjalistami i spotkania autorskie.
fot. Francois Deschamps
W programie festiwalu zaplanowano również dużą sekcję poświęconą książkom fotograficznym. "Paris Photo - Aperture Foundation PhotoBook Awards” to wystawa książek biorących udział w najbardziej prestiżowym na świecie konkursie publikacji fotograficznych. Podczas Fotofestiwalu zostanie także rozstrzygnięty konkurs Fotograficzna Publikacja Roku 2016. Tradycyjnie też w ramach Fotofestiwalu odbędą się pokazy slajdów, warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie, fotospacery i - jak na jubileusz przystało - urodzinowe obchody ze specjalnymi atrakcjami.
Tegoroczna odsłona wydarzenia rozpocznie się już w przyszły czwartek, 9 czerwca 2016 roku o godzinie 19:00 w Art Inkubator (ul. Tymienieckiego 3, Łódź). Fotofestiwal potrwa do 19 czerwca bieżącego roku. Więcej informacji, jak również pełny program tegorocznej edycji znajdziemy na stronie fotofestiwal.com.