Branża
Chińczycy idą po rynek analogowy. Light Lens Lab ogłasza start prac nad całą gamą materiałów światłoczułych
Tegoroczna, 15 edycja Fotofestiwalu skupia się na doświadczeniu, które od samego początku nierozerwalnie związane jest z fotografią - podróży oraz różnych formach jej zapisu i prezentacji. Fotowestiwal odbędzie się w dniach 9-19 czerwca w Łodzi.
Jubileuszowa edycja Fotofestiwalu to między innymi liczne wystawy tematyczne „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze”. Zaprezentowane prace nie tylko zabiorą widzów w różne miejsca na Ziemi, lecz także zapewnią różnorodność interpretacji tematu i gatunków fotografii.
fot. Kadir van Lohuizen
Temat główny Fotofestiwalu zostanie potraktowany bardzo szeroko - od reinterpretacji fotografii podróżniczej z przełomu wieków, przez zapis osobistych wypraw fotografów, reportaże dokumentujące wielkie migracje ludzi, po szablonową fotografię pocztówkową i projekty konceptualne przetwarzające kadry z Internetu - zapewniają organizatorzy Fotofestiwalu.
fot. Dario Mitidieri
Na podróż dookoła świata zabierze widzów jedna z głównych wystaw Fotofestiwalu – „Road Trips”, której kuratorką jest Alison Nordström, dyrektor artystyczna festiwalu. Prezentuje ona prace jedenastu twórców, którzy podczas swoich wypraw podjęli próbę zgłębienia odrębnych kultur i badali, jaką rolę w tym procesie odgrywa fotografia. Z kolei podróż jako konieczność i ucieczka buduje drugą grupową wystawę Fotofestiwalu: „Displaced”. To komentarz artystów z całego świata do sytuacji uchodźców i - tak aktualnego obecnie - zjawiska przymusowej migracji.
fot. Magnus Wennman
Jednym z ważniejszych przystanków na mapie fotofestiwalowej podróży będzie Atlas Sztuki i wystawa Roberta Rauschenberga, nazywanego często pierwszym artystą postmodernistycznym, którego prace i innowacyjny sposób tworzenia miały wpływ na światową historię sztuki. Artysta fotografie ze swoich podróży po całym świecie wykorzystywał jako element wielkich kolaży i fotograwiur. Natomiast na wyprawę nie tylko geograficzną, ale także ukazującą przełomowe często wydarzenia w historii świata będzie można wybrać się podczas wystawy "Obywatel Świata" Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos - dodają organizatorzy.
fot. David Seymour
Wśród kilkunastu wystaw, jak co roku, pojawią się projekty 10 finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2016 oraz ekspozycja laureatów Leica Oskar Barnack Award, przygotowana w partnerstwie z 6x7 Leica Gallery Warszawa. Po raz drugi zostanie uruchomiony także blok programowy DISCOVERY prezentujący fotografie młodych, godnych uwagi twórców. W tym roku organizatorzy odkryją przed polską publicznością twórczość Adél Koleszár, Węgierki fotografującej niebezpieczne przedmieścia Mexico City.
Z kolei tegoroczną nowością będzie program filmowy, w którym widzowie zobaczą najnowsze i najciekawsze produkcje związane z fotografią. Odbędzie się także polska premiera "Mapplethorpe: Look at the Pictures", która prezentuje sylwetkę jednego z najbardziej odważnych, kontrowersyjnych i niezależnych twórców amerykańskich. Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje ze specjalistami i spotkania autorskie.
fot. Francois Deschamps
W programie festiwalu zaplanowano również dużą sekcję poświęconą książkom fotograficznym. "Paris Photo - Aperture Foundation PhotoBook Awards” to wystawa książek biorących udział w najbardziej prestiżowym na świecie konkursie publikacji fotograficznych. Podczas Fotofestiwalu zostanie także rozstrzygnięty konkurs Fotograficzna Publikacja Roku 2016. Tradycyjnie też w ramach Fotofestiwalu odbędą się pokazy slajdów, warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie, fotospacery i - jak na jubileusz przystało - urodzinowe obchody ze specjalnymi atrakcjami.
Tegoroczna odsłona wydarzenia rozpocznie się już w przyszły czwartek, 9 czerwca 2016 roku o godzinie 19:00 w Art Inkubator (ul. Tymienieckiego 3, Łódź). Fotofestiwal potrwa do 19 czerwca bieżącego roku. Więcej informacji, jak również pełny program tegorocznej edycji znajdziemy na stronie fotofestiwal.com.