Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
W Centrum Kultury Śląskiej gościć będzie niezwykła wystawa fotograficzna Incidental & Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem. Po raz pierwszy od około 35 lat pokażą wspólnie swoje prace członkowie działającego w latach 70. wrocławskiego seminarium FOTO MEDIUM ART: Leszek Szurkowski oraz Ryszard Tabaka. Ugrupowanie FMA lokowało jego członków w tradycji sztuki konceptualnej, gdzie starali się za pomocą metod artystycznych znaleźć najprostsze elementy warunkujące dzieło sztuki, posiłkując się teoriami z zakresu nauki. Obaj artyści rozpoczynali swoją działalność w dobie fotografii analogowej i ich ówczesne eksperymenty były ściśle związane z tym medium i jego technicznymi restrykcjami. Jednak to przejście do fotografii cyfrowej okazało się przejściem absolutnie przełomowym. Tak więc głównym celem wystawy będzie pokazanie, jaki jest efekt poruszania się tych artystów w tak odmiennych technologicznie warunkach oraz jakie są sposoby korzystania z nowych możliwości.
„Accidental Street Graphics” autorstwa Szurkowskiego to grafiki, które, czerpiąc z fotograficznego materiału (jako tworzywa), prezentują chaos kulturowego otoczenia – rodzaj współczesnego „śmietnika” wizualnego. Z kolej „Incidental Landscape” Tabaki to obrazy prezentujące ikonografię odnoszącą się do świata natury, ale faktycznie pomyślane zostały jako swoiste „dzieła otwarte”, w których skala interpretacji odbiorczych stwarza różne preteksty dla nowego widzenia tej rzeczywistości. To również rzeczy, do których nie przywiązujemy większej uwagi, bo przydarzają się przypadkowo – powiedział kurator wystawy „Incidental & Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem”, Jacek Piechucki. Z kolei polski podtytuł sugeruje „historyczne“ poszerzenie tematu. Z jednej, czasowej strony, jest to zwrócenie uwagi na determinację z jaką w latach 70. obaj artyści analizowali związki przyczynowo-skutkowe, dociekając – poprzez technologiczną analizę analogowego zdjęcia – istoty samej fotografii, jej języka oraz jej oddziaływania na percepcję odbiorcy. Z drugiej zaś, w zamierzonej konfrontacji z tym wczesnym okresem, aktualne efekty ich praktyki artystycznej, które nie bez powodu uwidaczniają zdanie się ich na „preparację przypadku“ – dodał Piechucki.
Wernisaż Incidental & Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem odbędzie się już w najbliższą sobotę 23 stycznia 2016 roku, o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Śląskiej (Pałac w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1). Wstęp na imprezę będzie możliwy tylko z biletem w cenie 30 zł. Można je nabyć bezpośrednio w kasie Centrum Kultury Śląskiej w dniach wtorek – niedziela albo poprzez wpłatę całej sumy na konto: mBank 22 1140 1078 0000 4067 6900 1002 z dopiskiem "I&A". Natomiast w niedzielę 24 stycznia o godzinie 11.30 odbędzie się otwarte spotkanie z autorami wystawy, Leszkiem Szurkowskim oraz Ryszardem Tabakiem, którzy chętnie podzielą się z fotografami swoją wiedzą i doświadczeniem. Rezerwacji na wernisaż możecie dokonać drogą telefoniczną: 724 283 534. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.cekus.pl.
Leszek Szurkowski (ur. 1949) - zajmuje się fotografią, multimediami, projektowaniem książek. Od 1972 członek ZPAF. Członek Seminarium Foto-Medium-Art. Brał udział w sympozjach, seminariach i wystawach tej grupy współpracując z Ireneuszem Kulikiem i Ryszardem Tabaką. Doktor habilitowany w zakresie fotografii i multimediów. W latach 1992-2003 profesor wizytujący na ASP w Poznaniu. Profesor w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W latach 80. wyemigrował do Kanady, gdzie otworzył własne studio projektowania graficznego i fotografii. Gościnnie wykłada w Nowym Jorku, Tokio, Toronto. Uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granica. Zrealizował ponad 50 indywidualnych wystaw m.in. w Kandzie USA, Japonii i wielu krajach Europy.
Ryszard Tabaka (ur. 1948) - członek wrocławskiej grupy Seminarium „Foto-Medium- Art“. Od połowy lat 70. współpracował z Ireneuszem Kulikiem i Leszkiem Szurkowskim. W ramach działalności w grupie Foto-Medium-Art zorganizowali wystawę i sympozjum „Stany graniczne fotografii“ (1977) udział w tej akcji wzięło 28 artystów z całej Polski m.in. Zb. Dłubak, Natalia LL, Józef Robakowski). Wspólnie również z I. Kulikiem organizował w Katowicach warsztaty fotograficzne i spotkania; przy galerii ZPAF okręgu katowickiego utworzyli „Galerię 2“, w której miały miejsce różne wystawy m.in. „Czerń i Biel“ oraz „od zera do nieskończoności, od nieskończoności do zera“ (1980).
]