15. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska

Autor: Michał Chrzanowski

27 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Witkacy, Hiller, Rydet, Lewczyński, Horowitz, Niedenthal i inni - prace mistrzów polskiej fotografii ponownie zagoszczą w Warszawie na wystawie i aukcji, które odbędą się w ramach 15. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Ekspozycja zostanie otwarta 7 listopada 2015 roku i tradycyjnie zakończy się aukcją wszystkich zaprezentowanych zdjęć.

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2007 roku, prezentowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć cenionych polskich artystów. Już tradycyjnie podczas wystawy przedaukcyjnej zobaczymy unikalne odbitki wykonane w różnorodnych technikach. Ponadto, podczas wydarzenia będzie można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o sylwetkach artystów oraz opisami reprodukcji wszystkich eksponowanych prac.

”W ramach 15. edycji projektu zobaczymy między innymi Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) podczas słynnej sesji fotograficznej w Zakopanem, niezwykle rzadką heliografikę Karola Hillera z lat 30. XX wieku, jedną z najważniejszych prac Jerzego Kosińskiego „Man Before His Work”, a także wczesny portret Natalii LL, wykonany przez Pawła Pierścińskiego w 1967 roku w Bułgarii. Ponadto, obok zdjęć Edwarda Hartwiga znajdzie się fotografia autorstwa jego żony, Heleny Hartwig, pod tytułem „Portret z różą”, przedstawiająca ich córkę, Ewę. Z kolei dorobek Ryszarda Horowitza zostanie zaprezentowany poprzez ikoniczną „Jaclyn Smith”. Natomiast symbol piękna i elegancji, gwiazdę polskiego kina Beatę Tyszkiewicz, zobaczymy na zdjęciu z niecodziennej sesji mody, którą wykonał Bogdan Łopieński dla miesięcznika „Polska”. Ciekawostką będą także zdjęcia fotografów legendarnego tygodnika „Świat” – Jana Kosidowskiego, Wiesława Prażucha i Konstantego Jarochowskiego. Nie zabraknie też prac niezwykle cenionej fotografki Zofii Rydet, w tym zdjęć ze słynnego cyklu „Zapis socjologiczny”. Za sprawą fotografii „Wrocław, 1982” Chrisa Niedenthala przeniesiemy się do czasów PRL-u, by spotkać piękność na balkonie jednego z wieżowców, znajdujących się na kultowym wrocławskim „Manhattanie”. Natomiast młodsze pokolenie twórców będą reprezentować między innymi Ilona Szwarc – portretem Lexi z cyklu „American Girls”, oraz Joanna Piotrowska – dyptykiem z książki „Frowst”, która w 2014 roku została nagrodzona First Book Award.” - mówią organizatorzy wydarzenia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Każdy z pokazywanych artystów w szczególny sposób zapisał się w historii tej dziedziny sztuki. Ich dzieła są wyrazem indywidualnych poszukiwań twórczych – od potrzeby rejestracji rzeczywistości, chęci zachowania pamięci, poprzez komentarz na temat istotnych problemów społecznych czy egzystencjalnych, aż po eksperymenty formalne i kreację nowych światów. Często prace te są swoistym odbiciem czasów, w jakich artyści tworzyli lub tworzą, powstały pod wpływem osób, które spotkali na swojej drodze, czy też odnoszą się do przeżyć osobistych autorów – stąd różnorodność stylów i tematów dzieł prezentowanych na wystawie.” - dodają organizatorzy 15. edycji projektu.

Jednym z celów projektu jest propagowanie kolekcjonowania fotografii w Polsce, dlatego wystawie i aukcji towarzyszy dodatkowy program.

  • Wieczór Kolekcjonerski: 8.11.2015 (niedziela), godz. 17:00 – Muzeum Narodowe w Warszawie (Kino Muz). Wykład Laury Noble pt. „The Art of Collecting Photography Today”
  • Kolekcjonowanie w praktyce. Kurs dla początkujących kolekcjonerów fotografii: 9-10.11.2015, godz. 18:00-21:00. MYSIA 3. Obowiązują zapisy. Informacje: kontakt@fotografiakolekcjonerska.pl

Wernisaż rozpocznie się w sobotę 7 listopada o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać w MYSIA 3 (ulica Mysia 3, Warszawa) do 17 listopada. W tym dniu także o odbędzie się licytacja prezentowanych prac (godzina 19:00).

Więcej informacji o wydarzeniu możecie dowiedzieć się na stronach www.fotografiakolekcjonerska.pl i www.artinfo.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj