Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Idea powstania miejsca dla fotografii dokumentalnej i reportażu w Poznaniu urodziła się w głowach Adriana Wykroty i Mariusza Foreckiego w 2013 roku. Przełom przyniósł rok 2015. Dzięki akcji społecznościowej „Tak dla galerii fotografii w Poznaniu”, ich marzenia zaczęły się spełniać. W ramach inicjatywy Łazarz Otwarta Strefa Kultury, przy wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i ZKZL pomysłodawcy projektu znaleźli i wynajęli lokal wymagający gruntownego remontu. 13 marca 2015 roku swoją dzialalność w niewyremontowanej przestrzeni, rozpoczęło nowe miejsce dla fotografii w Poznaniu - PIX.HOUSE. Pierwsza wystawa “Transformacja - start” cieszyła się dużą popularnością, a dzięki zbiórce pieniędzy na portalu Polak Potrafi twórcom udało się zebrać pieniądze potrzebne na renowacje miejsca.
15 lipca , tuż po remoncie galerii, odbędzie się wernisaż międzynarodowej wystawy fotografii dokumentalnej, połączony z polską premierą książki „Generacja 74”. Tak o projekcie pisze litewski kurator i fotograf Mindaugas Kavaliauskas - Czy chodzi tylko o liczby, czy tych 11 fotografów ma ze sobą coś więcej wspólnego niż tylko ten sam rok urodzenia? Tak, całkiem sporo. Obecnie każdy z nich jest dobrze znanym fotografem w swoim kraju i poza jego granicami. Niektórzy z nich są uznawani na całym świecie za ikony fotografii. Mieli po 15 lat, gdy upadł Mur Berliński; chłopaki z „Bloku Wschodniego” mieli po 16 – 18 lat, kiedy ich kraje odzyskały niepodległość; doświadczyli rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku, kiedy mieli po 30 lat.
Wszyscy stworzyli długoterminowe projekty dokumentalne w oparciu o odczucie, że świat zmienia się z analogowo – unikatowego na jednolicie globalny. Ich stosunek do robienia zdjęć jest naznaczony poczuciem obywatelskiego, społecznego i indywidualnego obowiązku stworzenia rzetelnych wypowiedzi na temat swoich krajów pochodzenia, miejsca zamieszkania i tych miejsc, które odwiedzili realizując projekty. Ich prace nie starają się być modne, efektowne, bynajmniej powierzchowne, czy błyszczące. Zamiast tego, są ludzkie, zatroskane, gorzkie, ironiczne, pełne humoru, krytyczne i w gruncie rzeczy rezonują tym, o czym ludzie myślą głęboko w sercu, a tym, co mówią na głos.
Przez cztery kolejne dni lipca – 15,16,17,18 galeria będzie świętować wznowienie działalności poprzez spotkania z fotografami, wykłady, dyskusje, i przegląd portfolio. Poniżej znajdziecie program wydarzeń towarzyszących.
15 lipca:
16 lipca:
17 lipca:
18 lipca:
Wszystkie wydarzenia odbędą się w galerii PIX.HOUSE przy ul. Głogowskiej 35A w Poznaniu. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie na stronie pix.house.com.