Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Fotografujesz? Zbierasz archiwalne fotografie? Piszesz o fotografii? Interesujesz się kulturą wizualną? Chcesz opowiedzieć o świecie przy pomocy fotografii? Rozwiń swój projekt fotograficzny pod okiem tutorów. Stwórz wystawę, książkę fotograficzną albo akcję społeczną z użyciem fotografii. Dowiedz się, jak przejść przez cały proces od pomysłu do realizacji. Weź udział w spotkaniach z kuratorami i fotografami. Zaprezentuj swoje prace podczas festiwalu projektów fotograficznych pod koniec roku. Nabór trwa do 3 lutego 2015 roku.
Migawki to inkubator projektów fotograficznych. Do końca 2015 roku będziemy pracować z grupą 15 młodych twórców metodą „od pomysłu do realizacji”. Pod okiem tutorów z Towarzystwa „ę” oraz doświadczonych kuratorów i fotografów, rozwiniemy kilkanaście autorskich projektów fotograficznych, których premiera odbędzie się jesienią podczas festiwalu projektów fotograficznych.
Dużą rolę przywiązujemy nie tylko do artystycznych walorów tworzonych projektów, ale również do planowania i rozwijania własnej kariery. Współczesny rynek sztuki wymaga, aby twórca „wziął sprawy w swoje ręce”. Chcemy wykształcić ludzi niezależnych od instytucji i odpowiedzialnych za swój twórczy rozwój. Bliski jest nam nurt D.I.Y „Do It Yourself”, który zakłada posiadanie szerokich kompetencji potrzebnych przy tworzeniu projektów.
W Migawkach kwestie techniczne odchodzą na dalszy plan. Nie uczymy obsługi aparatu. Uczymy się myśleć fotograficznie. Społeczny i dokumentalny wymiar naszych zajęć sprawia, że skupiamy się na próbie zinterpretowania rzeczywistości w swój własny, autorski sposób. Nie tworzymy tylko „ładnych obrazków” i „grzecznych pocztówek” – próbujemy zdjęciami opowiadać historie, podejmować tematy trudne, zadawać pytania, odwiedzać miejsca mniej popularne, spoglądać z dystansem na siebie, swoje otoczenie, swoje miasto.
Dużo rozmawiamy. Inspirujemy się wzajemnie i wzbogacamy wrażliwość. Sprzeczamy się o rolę fotografii, o jej miejsce w świecie mediów i życiu codziennym. Analizujemy nowe zjawiska w fotografii dokumentalnej i reportażowej, przyglądamy się konkursom fotografii i festiwalom, staramy się krytycznie patrzeć na zdjęcia, których strumień codziennie do nas dociera. Stąd nasze przekonanie o nietypowym charakterze „Migawek”. Nie chcemy iść z w stronę „szkoły fotografii”, kursów czy klasycznych warsztatów.
Migawki powstały z myślą o młodych osobach (18+) posługujących się fotografią: profesjonalnych fotografach i amatorach, osobach pracujących z użyciem fotografii archiwalnych, prowadzących twórczy namysł nad współczesną rolą fotografii, używających fotografii jako narzędzia sztuki w pracy z lokalną społecznością.
Szukamy ludzi o szczególnej społecznej wrażliwości, którzy fotografię traktują nie jako cel sam w sobie, ale jako medium do opowiedzenia o ważnych tematach.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: e.org.pl
Zgłoszenia można przesyłać do 3 lutego 2015.
Wyniki pierwszego etapu opublikowane zostaną na stronie: migawki.e.org.pl
Z osobami zakwalifikowanymi do drugiego etapu organizatorzy skontaktują się drogą mailową.
Rozmowy kwalifikacyjne (drugi etap) odbędą się w dniach 6-7 lutego 2015 (piątek-sobota).
INFORMACJE DODATKOWE:
- Spotkania warsztatowe planowane są we czwartki (dwa-trzy razy w miesiącu) w godz. 17:30-21:00.
- Spotkania mistrzowskie planowane są w sobotnie przedpołudnia (raz w miesiącu).
- Przewidujemy wspólny wyjazd na Miesiąc Fotografii w Krakowie (weekend, koniec maja).
- Udział w warsztatach jest bezpłatny.
- Uczestnicy dofinansowują koszt produkcji swoich własnych projektów w wysokości 700 zł.
Migawki realizowane są przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Koordynator: Krzysztof Pacholak - krzysztof.pacholak@e.org.pl
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.
Lokal przy ul. Mokotowskiej 55 jest wykorzystywany na cele kulturalne przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę” dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.