Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Tuż po inwazji sowieckiej na Polskę, 18 września 1939 r. granicę z Litwą Kowieńską przekroczył Stanisław Cat Mackiewicz, redaktor konserwatywnego dziennika "Słowo", piłsudczyk, monarchista, jeden z najlepszych - o ile nie najlepszy - polski publicysta i pisarz polityczny XX wieku. Po roku dotarł do Anglii, gdzie spędził 17 następnych lat, dzieląc z tysiącami polskich żołnierzy i cywilnymi emigrantami czasy nadziei i goryczy.
Wystawa Teraz jestem tutaj. Albo może raczej nigdzie zawiera wybrane zdjęcia Stanisława Cata Mackiewicza wykonane w Anglii w okresie od wiosny 1945 do jego powrotu do Polski w 1956 r. Mackiewicz ukazuje się w nich jako zdolny fotograf amator. Fotografuje uliczne życie Londynu, spogląda na angielski krajobraz, wykonuje wiele portretów pięknych kobiet.
Całość ekspozycji zbudowana jest z dwóch dopełniających się narracji. Fotografiom Cata Mackiewicza towarzyszą fragmenty tekstu zaczerpnięte z wydanej w 1946 roku książki pt. "Mój sekretarz". Ta wydana na potrzeby powojennej emigracji niewielka książka jest zbiorem polsko-angielskich rozmówek, które miały być pomocne w pierwszym okresie życia na obczyźnie. Proponowane przez wydawcę dialogi dotyczą wspomnień wojennych, krajobrazu, uczuć, relacji damsko-męskich. Oprócz praktycznych zwrotów dużo jest w nich goryczy i nostalgii.
Wystawy przybliża realia i dramat powojennej emigracji. Pozwala spojrzeć na tamten czas nie z perspektywy podręcznika historii, ale oczami zaplątanej w jej wir jednostki. Wszystkie prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z archiwum rodziny Stanisława Cata Mackiewicza.
Organizator: Instytut Pamięci Narodowej
Koncepcja wystawy i katalogu: Maciej Zakrzewski, Tomasz Wiech
Edycja fotografii: Tomasz Wiech
Koordynacja: Joanna Dutka-Kącka, Maciej Zakrzewski
Teraz jestem tutaj. Albo może raczej nigdzie. Emigracyjne fotografie Stanisława Cata Mackiewicza
Termin: 20 listopada 2014 - 31 stycznia 2015
Muzeum Historii Fotografii
ul. Józefitów 16
Kraków