Clément Chéroux "Wernakularne. Eseje z historii fotografii" - premiera książki

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Wrzesień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie książki Clement Cheroux – jednego z najciekawszych współczesnych kuratorów i krytyków fotografii. W cyklu 7 inspirujących esejów autor opowiada historię fotografii użytkowej i nieartystycznej. Premiera książki odbędzie się 26 września 2014 w Galerii Fundacji Archeologii Fotografii (ul. Andersa 13, Warszawa).

Co łączy pasjonata fotografującego duchy i eksperymentatora, który przykłada do czoła płytę fotograficzną, aby stworzyć obraz myśli? Jakie istnieje podobieństwo między zafascynowanymi techniką członkami stowarzyszeń fotograficznych i zwykłymi użytkownikami aparatów pstrykającymi zdjęcia podczas rodzinnych uroczystości? Wydawałoby się, że nic… poza tym, że wszystkich można zaliczyć do przedstawicieli fotografii wernakularnej.

Fundacja Archeologia Fotografii przedstawia pierwsze polskie tłumaczenie książki Clement Cheroux – jednego z najciekawszych współczesnych kuratorów i krytyków fotografii. W cyklu 7 inspirujących esejów autor opowiada historię jednej z najmniej zbadanych i najbardziej różnorodnych dziedzin fotografii - fotografii użytkowej i nieartystycznej.

Clément Chéroux definiuje tę przepastną kategorię, do której zalicza m.in.: fotografie naukowe, wojskowe i medyczne, zdjęcia etnograficzne, widoki z lotu ptaka, obrazy służące artystom jako dokumenty, architektom jako widoki, ubezpieczycielom jako dowody i tak dalej, lista rozlicznych zastosowań fotografii jest długa. Gdyby fotografie prasowe, modowe i reklamowe nie stanowiły osobnej kategorii, również można by je do tej listy dopisać. W kolejnych tekstach dowiadujemy się: jak powstawała fotografia spirytystyczna i czemu służyła, w jaki sposób powstał "amator" 
w fotografii, czemu fotografowie jarmarczni niechętnie przyjmowani byli przez kolegów, co Georges Meliés wiedział o fotograficznych sztuczkach i ile artyzmu jest w pracach Eugene Atgeta?

Tekst, w doskonały sposób przetłumaczony przez Tomasza Swobodę, to pierwszy teoretyczny materiał, jaki pojawia się w Polsce na temat fotografii wernakularnej. Jest nie tylko błyskotliwą analizą, ale przede wszystkim w rzetelny sposób systematyzuje zagadnienie fotografii nieartystycznej i porządkuje najważniejsze pojęcia z nią związane.

Premiera książki odbędzie się 26 września 2014 w Galerii Fundacji Archeologii Fotografii (Galeria FAF, Andersa 13, Warszawa). Premiera połączona jest z serią wydarzeń poświęconych fotografii wernakularnej: wystawą oraz spotkaniem autorskim.

26 września w Galerii FAF otwarta zostanie wystawa "Amerykańska zabawa. Portrety wielokrotne z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza", podczas której zaprezentowany zostanie unikatowy zbiór portretów wielokrotnych z całego świata, często nieznanego autorstwa. To jeden z typowych przykładów fotografii wernakularnej, której wartość zarówno historyczna jak i rynkowa jest wciąż niedoceniania. Wydarzenie jest częścią Warsaw Gallery Weekend.

4 października 2014 w ramach Popołudnia z fotografią odbędą się spotkanie wokół książek:

- Clément Chéroux, Wernakularne. Eseje z historii fotografii, wyd. Fundacja Archeologia Fotografii, 2014

- Karoliny Ziębińskiej-Lewandowskiej, Między dokumentalnością a eksperymentem. Fotografia w polskich czasopismach fotograficznych 1945-1989, wyd. Fundacja Bęc Zmiana & Archeologia Fotografii, 2014.

Więcej informacji znajdziemy na stronach:

archeologiafotografii.pl

funbec.eu

facebook.com

Popołudnie z fotografią - spotkanie i promocja książek
4 października 2014 (sobota), w godz. 16.00-18.30

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Emilii Plater 51
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Premierowa wystawa Yorgosa Lanthimosa, projekty o amerykańskiej propagandzie i fikcji, otwarcie dla publiczności zabytkowego basenu YMCA - 24. Fotofestiwal ogłosił główne punkty...
7
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i fotografii
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i...
Już 16 i 17 października 2025 r. PGE Narodowy w Warszawie będzie gościł kolejną edycję Festiwalu Fotoforma. Przez dwa dni uczestnicy będą mogli czerpać inspirację, zdobywać wiedzę,...
7
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2