Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Na początku tego roku internetowe magazyny fotograficzne "doc! photo magazine" i "contra doc!" ogłosiły wspólne poszukiwanie najzdolniejszych polskich debiutantów fotograficznych, czyli osób, które w ciągu trzech ostatnich lat miały swoją pierwszą autorską publikację w mediach lub prezentowały swoje zdjęcia na pierwszej wystawie indywidualnej lub zbiorowej, lub które w tym samym czasie ukończyły szkołę fotograficzną. Do prowadzenia poszukiwań zaproszeni zostali najlepsi polscy fotografowie-dokumentaliści, laureaci nagrody World Press Photo (Rafał Milach, Filip Ćwik i Maciek Nabrdalik) oraz osoby związane z rynkiem fotografii kolekcjonerskiej i artystycznej (Anna Fronckiewicz-Spodnik, Agnieszka Olszewska i Katarzyna Żebrowska). Skład jury domykał Grzegorz Kosmala, pomysłodawca projektu. Efekt ich pracy można zobaczyć w książce oraz na wystawie pod wspólnym tytułem DEBUTS, które uświetniają 2. urodziny "doc! photo magazine".
DEBUTS to nie tylko przewodnik po młodej polskiej fotografii - mówi Grzegorz Kosmala - To także mocne wsparcie dla debiutujących fotografów w rozpoczęciu światowej kariery. Mamy nadzieję, że już wkrótce o tych fotografach będziemy się dowiadywać w kontekście kolejnych nagród, wystaw i publikacji książkowych. Bardzo im w tym kibicujemy.
Temu służyć ma promocja książki wśród 100 najważniejszych instytucji fotograficznych na świecie, wśród których znajdują się m. in. Museum of Modern Art (USA), Aperture Foundation (USA), International Center of Photography (USA), Saatchi Gallery (Wielka Brytania), Griffin Photography Museum (USA), Tate Modern (Wielka Brytania), Tokio Metropolitan Museum of Photography (Japonia), Maison Européenne de la Photographie (Francja) czy też Visa pour l’Image (Francja).
Każdemu debiutantowi poświęcono w książce cztery strony. Żeby uniknąć jakiegokolwiek kategoryzowania, są oni przedstawieni w kolejności alfabetycznej. Poszczególne prezentacje, poza zdjęciami, zawierają także krótką informację o autorze danego portfolio. Natomiast na wystawę składają się dwa zdjęcia każdego fotografa przedstawionego w książce. Razem 72 zdjęcia, którym towarzyszyć będą niezwykłe widoki, jakie rozciągają się z najwyżej położonej w Polsce galerii, zlokalizowanej na 35. piętrze Warsaw Trade Tower.
DEBUTS to szerokie spojrzenie na kondycję współczesnej polskiej fotografii. Portfolia wskazują, że polska fotografia nie naśladuje zagranicznych trendów, nie powiela maniery artystycznej czy tematów, które dominują na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Polscy młodzi fotografowie opowiadają głównie o bezpośrednio otaczającym ich świecie. Nie boją się podejmować trudnych tematów. Mówią o nich szczerze i bez sztucznego skrępowania. Wśród nich dominuje człowiek i jego miejsce w danej przestrzeni, jego relacje z nią, jak również z grupą, w ramach której funkcjonuje. Coraz częściej autorów fascynuje styk środowiska naturalnego ze światem będącym dziełem człowieka. Dokumentują je neutralnie, nie poddając ocenie.
Nie ma tu zdjęć robionych pod publiczkę, liczących jedynie na efekt. Jest za to przemyślana wizja rzeczywistości, tej przetworzonej i tej stworzonej od podstaw. Fotografowana świadomie, z ciekawością świata i z dużą wrażliwością wizualną. Biorąc pod uwagę, że średni wiek debiutanta to niecałe 28 lat, najmłodszy z nich ma zaledwie 21 lat, taki sposób fotografowania naprawdę robi wrażenie - dodaje Grzegorz Kosmala.
Wystawie towarzyszyć będą także wydarzenia specjalne, w trakcie których przedstawiane będą poszerzone portfolia debiutantów, jak i sami debiutanci. Odbędą się także dodatkowe przeglądy portfolio z udziałem jurorów DEBUTS, jak i zaproszonych gości.
Szczegółowy kalendarz imprez jest dostępny na profilu DEBUTS w serwisie Facebook.