Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Biennale Fotografii w Poznaniu odbywa się w tym roku po raz szósty. Tematami tegorocznej edycji są "Fotografia / ideologia / polityka". Impreza rozpocznie się w piątek, 8 maja. Wówczas otwarte zostaną prawie wszystkie wystawy. Zaplanowano sześć prezentacji głównych i trzy towarzyszące. W sobotę (9 maja), organizatorzy przygotowali również sympozjum, na którym kuratorzy oraz zaproszeni goście będą dyskutowali o wystawach i temacie tegorocznej imprezy.
W weekend Nocy Muzeów (16-17.05.2009) na miłośników fotografii czekać będą dodatkowe atrakcje. Będzie można poznać zasady działania camery obscury. Przed Arsenałem ruszy specjalna "Firma portretowa", gdzie wszyscy będą mieli szansę asystować przy wykonywaniu tradycyjnych zdjęć. Zaplanowano również pokaz fotografowania metodą dziewiętnastowiecznych szklanych negatywów. Blok edukacyjny uzupełnią wykłady o fotografii Macieja Szymanowicza oraz Karoliny Lewandowskiej.
WYSTAWY GŁÓWNE:
Uroki władzy (o władzy rozproszonej, ideologii i o widzeniu) - wystawa zbiorowa
Galeria Miejska "Arsenał"
Wernisaż: 8.05.2009, godz. 16.00
Kuratorką prezentacji jest Izabela Kowalczyk. Wystawa skoncentruje się na polityce, która rządzi samą sztuką, jakby w jej wnętrzu, decyduje o tym, co jest widzialne, a co nie, wpływa na hierarchię podejmowanych tematów. Nie będzie poruszała zagadnień związanych z politycznym zaangażowaniem czy oddziaływaniem sztuki na życie. Jak czytamy w zapowiedzi wystawy: Chodzi o to, żeby ukazać przesunięcia w ramach samej obrazowości, zapytać, co może być prezentowane, a co znajduje się na marginesach reprezentacji.
Wystawa podda też dyskusji problem wydzielania fotografii (czy fotografii artystycznej) jako osobnego gatunku we współczesnej kulturze. Pokazana zostanie płynność granic między fotografią, filmem wideo oraz grafiką komputerową. Współcześni artyści, którzy sięgają do tzw. nowych mediów, najczęściej posługują się fotografią jako jedną z technik. Często łączą w swoich wystawach czy nawet pojedynczych pracach fotografię z filmami wideo.(...) Wystawa "Uroki władzy" nie jest więc wystawą stricte fotograficzną, bo współcześnie myślenie o fotografii jako o wydzielonym gatunku artystycznym, nie daje się już dłużej obronić.
Wystawa obejmie projekty dziewięciu ważnych polskich artystów:
Czarne oko - Mathis Collins
Galeria Aneks - Galeria Miejska "Arsenał"
Wcielając się w rolę oszusta, a jednocześnie aktywisty społecznego, Mathis Collins wypowiada się na temat takich kwestii jak: zarażanie HIV, restrykcje tytoniowe, zdrowie psychiczne, czy rasizm. Performance, obiekty, oraz teksty budują specyficzną wyobrażeniową poetykę wypowiedzi. Mathis Collins przywołując ponownie performance przy pomocy fotografii pyta o status dokumentacji oraz jej interpretację. Dodatkowo poprzez abstrakcyjne rysunki rejestruje proces performancu.
Weltpanorama - wystawa zbiorowa
Stary Browar, Słodownia, poziom +1
Wernisaż: 8.05.2009, godz. 19.00
Wystawa zostanie poświęcona fotografii podróżniczej, rozpatrywanej w kontekście swojej historii oraz rozwoju technik fotograficznych. 7 artystów zaprezentuje prace bliskie pospiesznym zdjęciom amatorskim, dokumentacyjne, seryjne, czasem zmanipulowane. Fotografie z różnych podróży, złożą się na wypowiedź, która spróbuje zdemaskować możliwe formy wykorzystywania niewiedzy odbiorcy zdjęć.
Rozwój masowej turystyki przyczynił się do oglądania odwiedzanych miejsc kadrami, obrazami pojawiającymi się w folderach turystycznych, a następnie powielania przez turystów fotografii tych miejsc, różniących się od siebie wyłącznie sportretowaną na nich postacią. W dzisiejszych czasach odbycie egzotycznej podróży ma manifestować status majątkowy i intelektualny podróżującego. W tym kontekście wystawa stanowi refleksję nad współczesnymi sposobami i celami podróżowania, które popularyzowane są przez przemysł turystyczny. Oferty "wczasów", opatrzone barwnymi fotografiami zachodów słońca zastępują sposób podróżowania z celach poznawczych, a przez to ułatwiają manipulowanie obrazem miejsca, do którego masowo przybywają turyści.
W wystawie udział wezmą:
Helmut & Johanna Kandl, Christian Mayer, Zbigniew Libera, Robert Kuśmirowski, Janek Simon
Kuratorka wystawy: Marta Gendera.
Od symulacji do "nowego symbolizowania". Aspekty fotografii z początku XXI wieku - wystawa zbiorowa
Stary Browar, Słodownia +2
Wystawa obejmie prace dwudziestu czterech autorów. Kuratorem prezentacji jest Krzysztof Jurecki. Pokazywane będą projekty zróżnicowane tematycznie, problemowo i formalnie. Wystawa ma zarysować mnogość wątków i sposobów, na jaki podejmowane są m.in. zagadnienia ideologii, polityki i władzy w najnowszej fotografii.
W wystawie udział wezmą: Anna Baumgart, Michał Brzeziński, Wolf Kahlen (Berlin), Ewa Świdzińska, Adam Rzepecki, Magdalena Samborska, Ken Matsubara (Japonia, Tokio), Magdalena Hueckel, Jerzy Wierzbicki, Katarzyna Majak, Lilla Szász (Węgry, Budapeszt), Natalia LL, Grzegorz Zygier, Andrzej Dudek-Dürer, Joachim Froese (Australia, Bisbarne), Tadeusz Żaczek, Sławomir Marzec, Waldemar Jama, Janusz Leśniak, Dominik Pabis, Stanisław Woś, Jaroslav Malik (Czechy, Ostrawa), Marek Zygmunt.
Kłopotliwe obrazy
przestrzeń miasta, SPOT.
Wernisaż: 8.05.2009, godz. 20.00
"Kłopotliwe obrazy" to fotografie wywołujące określone działania u odbiorców. Mowa m.in. o zdjęciach eksponujących nagość, przemoc, okrucieństwo, fotografiach nieprawdziwie pięknych, niepoprawnych politycznie, zaskakujących miejscem czy kontekstem swojego pojawienia. Takie zdjęcia potrafią wymusić bardzo gwałtowne reakcje emocjonalne i somatyczne. Są zdolne do uruchomienia prawnych bądź politycznych działań. Wystawa ma ukazać siłę drzemiącą w obrazach, posiadaną przez nie władzę.
Wystawa obejmie dokumentację reakcji mieszkańców Poznania, którzy natkneli się na przełomie kwietnia i maja tego roku na prezentowane w przestrzeni miejskiej obrazy. Pojawią się filmy oraz fotografie, które pokażą jak mieszkańcy radzili sobie z niepokojącymi fotografiami w dobrze znanych im miejscach, na ulicach, w bramach, na placach, dworcach kolejowych czy w pubach. Pokazana zostanie również dokumentacja wymiany mailowej, urzędniczych pism, korespondencji związanej z przygotowywaniem wystawy. Odkryte zostaną kulisy realizacji przedsięwzięcia.W wystawie udział biorą:
Andrzej Dragan, Mikołaj Długosz, Szymon Rogiński, Michał Piotrowski, Jadwiga Sawicka, Andrzej P. Florkowski, Mariusz Forecki Agencja TamTam
Budowniczowie "Świata Fotografii". Polska fotografia drugiej połowy lat 40. - wystawa zbiorowa
Galeria pf Centrum Kultury "Zamek"
Wernisaż: 8.05.2009, godz. 17.00
Duża wystawa zbiorowa zaprezentuje prace ponad 60 autorów, kształtujących ruch fotograficzny w Polsce lat czterdziestych. Wystawę zogniskowano wokół kilku wybranych problemów. Pokazane zostaną prace nestorów piktorializmu oraz ich powojennych kontynuatorów. Oddzielne miejsce zajmą fotografie poświęcone Ziemiom Odzyskanym. O podejściu do ówczesnych kategorii nowoczesności potraktuje część ze zdjęciami odwołującymi się do osiągnięć awangardy. Odrębna część pokaże prace zaangażowane w ideologię państwową. Wystawę uzupełni multimedialna prezentacja fotografii reporterskich z "Przekroju". Kuratorem jest Maciej Szymanowicz,
Prezentacje towarzyszące:
SYMPOZJUM
Odbędzie się w Galerii Miejskiej Arsenał, 9 maja, w sobotę o godzinie 10. O założeniach wystaw głównych opowiedzą kuratorzy: Izabela Kowalczyk, Marek Krajewski, Marta Gendera oraz Maciej Szymanowicz. O odbiorze wystaw - Magda Wróblewska. Wstęp do spotkania przygotuje Adam Sobota. Późniejszą dyskusję z udziałem wszystkich zaproszonych gości poprowadzi Marianna Michałowska. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.
NOC MUZEÓW 16 - 17.05.2009
Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na stronie: www.biennalefotografii.pl
{GAL|25861