Akcesoria
Masz Canona R5 II i karty SanDisk V60? Możesz utracić zdjęcia
Tegoroczna edycja prestiżowego World Press Photo została zdominowana przez dwa wydarzenia: tragedię z 11 września i wojnę w Afganistanie. Nie trudno było przewidzieć, że jurorzy dziennikarskich Nobli, czyli nagród Pulitzera, będą oceniać przez pryzmat ostatnich wydarzeń. I rzeczywiście - wśród rozdanych 8 kwietnia nagród, większość przyznano za opis ataku na World Trade Center i wojny z terroryzmem. Z kilku nominowanych prac, wygrywała zazwyczaj ta, która nawiązywała do wrześniowej tragedii w Nowym Jorku lub do wojny w Afganistanie.
Obie nagrody fotograficzne przyznano fotoreporterom The New York Timesa i to właśnie ten dziennik jest zdecydowanym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu, zdobywszy siedem z czternastu nagród. Nie zdarzyło się to jeszcze nigdy przy rozdaniu tych prestiżowych nagród.
Przypomnijmy, że fotograficzne kategorie nie istniały od początku 90-letniej historii Pulitzera. Po raz pierwszy nagrodę za fotografie dostał w 1942 roku Milton Brooks z Detroit News. W 1968 natomiast pojawiły się dwie oddzielne kategorie za zdjęcia. które w zbliżonej formie przetrwały do dzisiaj: Wydarzenia i Życie codzienne. Wówczas otrzymali je Rocco Morabito z Jackonsville Journal za zdjęcie The Kiss of Life oraz Toshio Sakai z United Press International za fotografie z wojny w Wietnamie.
W obu kategoriach nagrody, w wysokości siedmiu i pół tysiąca dolarów, przyznawane są fotografiom czarno-białym lub kolorowym, jednej pracy lub serii zdjęć.
W 2002 roku Publitzera w kategorii Wydarzenia otrzymała seria fotograficznych relacji z ataku na Nowy Jork i jego skutków, która była publikowana w The New York Times.
Finalistami zostali również Thomas E. Franklin z The Record, Hackensack z New Jersey za zdjęcie amerykańskiej flagi podnoszonej z gruzów World Trade Center, oraz Tyler Hicks i James Hill z The New York Times wyczerpujący reportaż z wojny w Afganistanie.
Pulitzera w kategorii Życie codzienne dostali również dziennikarze The New York Timesa za fotoreportaże z Afganistanu i Pakistanu.
Finalistami zostali: J. Albert Diaz z The Miami Herald za różnorodne fotografie z życia codziennego Amerykanów z Florydy, oraz Mike Stocker, A. Enrique Valentin i Hilda M. Perez z Sun-Sentinel za zdjęcia ilustrujące niszczące rozprzestrzenianie się AIDS na Karaibach.
Wydawca The New York Timesa, Arthur Sulzberger Jr powiedział, że tak duża ilość nagród to niewątpliwie sukces niespotykany dotąd w historii dziennika. Podkreślił jednak, że jest to sukces zbudowany na prawdziwej tragedii wielu ludzi.
Nagrodzone zdjęcia w obu kategoriach dostępne są na stronie Pulitzera:
Zdjęcia są własnością The New York Times'a i zostały opublikowane za zgodą dziennika.
{GAL|26164