Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Dosłownie rzecz biorąc, zdjęcie jest emanacją przedmiotu odniesienia. Od rzeczywistego ciała, które tu było, pobiegły promienie, które dotykają mnie - mnie, który tu jestem. (...) Tak jakby coś w rodzaju pępowiny łączyło ciało fotografowanej rzeczy z moim spojrzeniem.
Roland Barthes, Światło obrazu, przeł. J. Trznadel
Zazwyczaj fotografia jest rejestrowaniem tego, co rzeczywiste, teraźniejsze. Co jednak wtedy, gdy tematem zdjęć jest miejsce, które już dziś nie istnieje? Projekt "3 000 000" Macieja Jeziorka to próba zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest pamięć miasta.
Fotograf Maciej Jeziorek, zainspirowany historycznym zdjęciem Roberta Cappy, przedstawiającym kościół Św. Augustyna pośród bezkresu ruin getta, przez kilka miesięcy 2009 i 2010 roku, niemal archeologicznie poszukiwał pozostałości istnienia ludzi i budynków z czasów hitlerowskiego terroru. Używał własnoręcznie skonstruowanych aparatów z prymitywną optyką lub nawet jej brakiem (camera obscura), by jak najbardziej uprościć i zredukować proces fotografowania. Filtrował współczesną przestrzeń Warszawy przez swoją świadomość jej tragicznej historii. Starał się rozszerzyć przedmiot fotografii o to, co nie widoczne.
Dziś warszawskie getto ukryte jest pod budynkami, ulicami i chodnikami m.in. Muranowa, Nowolipek, Mirowa, Nowego Miasta i części ścisłego centrum stolicy. Projekt Macieja Jeziorka "3 000 000" to zachęta do spojrzenia na miasto dalej i głębiej niż zazwyczaj.
Maciej Jeziorek (ur. 1973r.). Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Wspólzałożyciel agencji Napo Images i Fundacji Napo. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Członek Press Club Polska. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe - Budapeszt w 2004. Pracował dla "Tygodnika Solidarność", dzienników "Życie", "Życie Warszawy" i "Polska". Od roku 2002 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii. W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Program wydarzeń towarzyszących wystawie:
3 kwietnia 2014, godz. 19:00
Debata z udziałem ekspertów pt. "Fotografia a zapisywanie pamięci". Goście: Elżbieta Janicka, Karolina Sulej, Maciek Nabrdalik oraz Maciej Jeziorek. Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska.
6 kwietnia 2014, godz. 12:00-15:00
Fotografia otworkowa - warsztaty dla dzieci (7 lat +) wraz z opiekunami. Grupa 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Obowiązują zapisy: fotospacer@jccwarszawa.pl. Warsztaty są bezpłatne. Prowadzenie Maciej Jeziorek.
13 kwietnia 2014, godz. 12:00-17:00
Fotografia otworkowa - warsztaty dla osób dorosłych. W ramach wydarzenia odbędzie się także spacer fotograficzny po warszawskim Getcie, który poprowadzą przewodnicy z Domu Spotkań z Historią. Grupa do 30 osób. Warsztaty są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń. Obowiązują zapisy: fotospacer@jccwarszawa.pl. Prowadzenie Maciej Jeziorek.
27 kwietnia 2014, godz. 17:00
Finisaż wystawy i zakończenie działań edukacyjnych połączonych z prezentacją prac uczestników.
Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy. Więcej informacji na: www.fundacjanapo.pl oraz www.jccwarszawa.pl
Maciej Jeziorek3 000 000
Wernisaż: 3.04.2014, godz. 18:30
Finisaż: 27.04.2014, godz. 17:00
Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa
ul. Chmielna 9a
Warszawa