Obiektywy
M. Zuiko 17 mm f/1.8 II i 25 mm f/1.8 II - nowa odsłona budżetowych stałek OM System
Zbliża się już ostatni obfitujący w wernisaże weekend festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W ciągu najbliższych dwóch dni: 14 i 15 listopada rozpocznie się aż siedem wystaw.
Studentki architektury wnętrz ASP w Krakowie Kojarzenia
Piątek, 14 listopada 2003
wernisaż: 12.00 Muzeum Historii Fotografii (ul. Józefitów 16)
Ekspozycja Kojarzenia to zbiór fotografii studentek Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP: Katarzyny Dolińskiej, Małgorzaty Gibas i Katarzyny Herman.
Jak piszą autorki Jako studentki wydziału Architektury Wnętrz, fotografię traktujemy jako dziedzinę sztuki, dzięki której potrafimy inaczej spojrzeć na rzeczywistość nas otaczającą. "Kojarzenia" to w większości ekspozycja dokumentująca naszą fascynację codziennością. Ujęcia są obrazami z naszego naturalnego otoczenia. Dzięki temu fotografia staje się sposobem na zachwycenie się rzeczami, na które wrażliwość zazwyczaj tracimy. "Kojarzenie" ich z szerszymi zjawiskami i problemami nadaje im wymiar symboliczny. Obok tego pojawia się kilka obrazów "rzeczywistości prowokowanej", w których plan kadru jest efektem naszej decyzji czy ingerencji w tym samym stopniu, co kompozycja kadru. Na wystawie prezentujemy prace różnorodne, proponujące wiele ścieżek interpretacyjnych. "Kojarzenia" rozumiane przez nas mogą być wielowątkowe i wielopłaszczyznowe. Tak więc zestawiamy ze sobą zdjęcia na zasadzie skojarzenia formalnego, wywoływanych przez nie nastrojów, kontrastu, czy wreszcie poprzez ciąg obrazów przedstawiający jakąś historię.
Pierwsza wspólna wystawa grupowa miała miejsce w galerii "Pod Schodami" ( pl. Matejki 13) w ramach Dekady Fotografii w Krakowie.
Izabella Pajonk Degardo Podróż na wschód
Piątek, 14 listopada 2003
wernisaż 18.00 clubOKOcafe (ul.Węgierska 1)
15-30.11.2003
Izabella Pajonk Degardo zajmuje się malarstwem i fotografią. W 1995 roku ukończyła Wydział Malarstwa Krakowskiej ASP w pracowni profesora Włodzimierza Kunza.
Na wystawie w krakowskiej galerii OKO zaprezentuje fotografie ze swojej podróży na daleki wschód. Mottem ekspozycji jest fragment Dhammopady:
Jakaż to radość patrzeć na Przebudzonego
i towarzyszyć mędrcowi
Podążaj więc za świetlistymi, za mądrymi, za kochającymi
wiedzą oni bowiem jak pracować i być powściągliwymi
Jeżeli jednak nie możesz znaleźć
przyjecciela lub mędrca, który pójdzie z Tobą
podrużuj sam -
niczym król, który rozdał swe królestwo
niczym słoń w dżungli
Więcej o autorce na stronie www.art-area.it/degardo
Fotosekta Miniatury
Piątek, 14 listopada 2003
wernisaż 19.00 Galeria fotografii TERMINAL (ul. Podzamcze 22)
Miniatury:14-28.11.2003
Szymon Brodziak: 15-28.11.2003 (wernisaż odbył się 7 listopada w Nic Nowego)
Wystawa "MINIATURY" jest kolejną fotograficzną prezentacją grupy studentów prowadzonej przez Jacka Świderskiego. Celem ekspozycji jest konfrontacja i wymiana postaw fotograficznych, stylów myślenia i rozumienia szeroko pojętej sztuki fotografii. Fotograficzna wypowiedź została ograniczona do jednego metra. Na tej powierzchni każdy z autorów ma opowiedzieć swoją historię, bądź może traktować swój jeden metr jako pole do gry z widzem.
MINIATURY to wystawa bez narzuconego tematu. Pojawia się tu i akt i reportaż
a nawet martwa natura. W odróżnieniu od ubiegłorocznej prezentacji fotografii formatu 70x100 cm, tym razem będzie ona ekspozycją obrazów intrygującego mini formatu 1cm x 1cm.
Ernst Scheidegger Alberto Giacometti
Piątek, 14 listopada 2003
wernisaż: 20.00 Włoski Instytut Kultury (ul. Grodzka 49)
Wystawa to wybór fotografii Ernsta Scheideggera zrobionych jego przyjacielowi, Alberto Giacomettiego. Autor zdjęć jest znanym szwajcarskim fotografikiem, członkiem-założycielem agencji Magnum. Poznał Giacomettiego w 1943 roku i pozostał jego oddanym przyjacielem aż do śmierci Alberto w 1966 roku. Fotografie prezentowane na wystawie dokumentują ponad dwadzieścia lat przyjaźni obu artystów.
Agata Mazur Włókna czasu
Sobota, 15 listopada 2003
wernisaż: 17.00 Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15)
Fotografie Agaty Mazur pokazują kompleks opuszczonych i niszczejących fabryk pochodzących z końca XIX wieku. Należały one niegdyś do wielkiego rodu fabrykantów włókienniczych - Izraela Kalmana Poznańskiego w Łodzi, a po nacjonalizacji przez wiele lat zabezpieczały potrzeby przemysłu włókienniczego PRL-u. Ekspozycja zawiera głównie kolorowe zdjęcia ukazujące piękno, kolor i wyjątkowy nastrój tego co pozostało po halach fabrycznych.
Autorką zdjęć jest Agata Mazur - studentka III roku fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, zamieszkała w Krakowie.
Joanna Żak-Twaróg an[g]ielski klimat]
Sobota, 15 listopada 2003
wernisaż:18.00 Klub Pozytywka (ul. Bożego Ciała 12)
Jak twierdzi autorka fotografii, {ITL|an[g]ielski klimat] to {ITL|Moje spojrzenie, przez plastikowy aparat, na Londyn i jego mieszkańców.
ielski klimat]
Michał Mądracki, Anne Perry Umarł, żył i umarł
19.00 Galeria Lokal (ul. Dietla 29)
Wystawa fotografii Michała Mądrackiego i Anne Perry.
Czytaj także:
Program i fotorelacja z festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 22-23 października 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 24-25 października 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 27-28 października 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 29-30 października 2003 czytaj...
Wystawa J. C. Godeta 31 października 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 3-4 listopada 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 6-9 listopada 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 10 listopada 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 12-13 listopada 2003 czytaj...
Recenzja wystawy Bogdana Krężla czytaj...
Recenzja wystawy Zorka Projekt czytaj...
Recenzja wystawy Ciała i rzeczy poznańskiej ASP i Famu czytaj...