Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Zapraszamy na nową wystawę do Galerii Obok ZPAF. Tym razem zobaczymy prace Mirosławy Gmaj, która dokumentowała życie kultywujących religię Staroobrzędowców w Gabowych Grądach. Prezentację bedzie można oglądać od 19 lipca do 24 sierpnia.
Są małe światy, których magia krzyczy o wizualny klucz do tajemnicy przemijania. Opowiedziane zyskują bogatszą tożsamość. Jednym z takich miejsc są Gabowe Grądy - dziś najsilniejszy ośrodek Staroobrzędowców w Polsce. Wybrali je na swój dom potomkowie rosyjskich uchodźców religijnych, którzy nigdy nie uznali reform rosyjskiej cerkwi prawosławnej wprowadzonych w XVII wieku przez ówczesnego patriarchę Nikona. Przenieśli tu maleńki skrawek starej Rosji wraz z urzekającymi egzotyką rytuałami ich świata. Mimo napierającej ze wszystkich stron unifikacji kulturowej uchronili swoją wiarę, obyczaje i świadomość korzeni. Zachowali własne niepowtarzalne oblicze, które w dzisiejszym ustandaryzowanym świecie jest magicznym fenomenem. Odsłania się tu świat odrębności kulturowej a jednocześnie świat ludzi jak my wszyscy - ich marzeń, emocji, uczuć, wspólnoty i życzliwości. Tu słowa "gość w dom, Bóg w dom" i barwy więzi międzyludzkich posiadają szczególny wymiar. Wpisane w ich los prześladowania i ciągła ucieczka do miejsc odległych i niedostępnych umocniły niezłomność w obronie starej wiary. Siłę ich ducha najpełniej wyraża starowierski śpiew.
Piękno wielokulturowości urzekało mnie odkąd sięgam pamięcią. Mimo pewnego splotu zdarzeń, moja pierwsza wyprawa do Gabowych Grądów nie była więc przypadkiem. Ukryta w lesie, ezoteryczna wioska intrygowała mnie od dawna. Już za pierwszym razem miejsce to zaczarowało mnie i zapadło w serce. Tu poczułam co znaczą słowa - że fotografia jest zdarzeniem, że sam zapis jest mniej ważny niż osobiste przeżycie, spotkanie z człowiekiem, do którego aparat staje się paszportem - że między fotografem a bohaterami jego historii musi "przepłynąć prąd", przesądzający o wiarygodności zdjęcia.
Szczególna atmosfera jest zjawiskiem wyczuwalnym, ale trudnym do jednoznacznego zdefiniowania. Próba ukazania jej poprzez obraz jest opowieścią o ludziach, których całe życie opisane jest wiarą i tradycją, a jednocześnie owiane tajemnicą. Pomimo, że żyją w Polsce od ponad dwóch wieków, wielu z nas wciąż zadaje sobie pytanie - kim właściwie są Starowiercy. Dopisując barwną, obdarzoną duchem przestrzeń naszego dziedzictwa kulturowego, zasługują dziś na posiadanie pod powiekami świadomego obrazu ich świata. Mówiąc słowami Urszuli Czartoryskiej "Mój wybór jest za wartością godnego uczestnictwa w misterium przemijania".
Mirosława Gmaj - absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Uczestniczka Warsztatów Fotograficznych National Geographic prowadzonych przez Tomasza Tomaszewskiego (2007, 2008). Studentka Roku Dyplomowego Studium Fotografii ZPAF. Fotografuje od 2007 roku.
Mirosława GmajObrońcy Starej Wiary
Wernisaż: 18.07.2012, godz. 18:00
Termin: 19.07-24.08.2012
Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8
Warszawa