Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
"Nowa Europa" to krajobraz przemian, które zaszły w naszej części kontynentu dwadzieścia lat po upadku komunizmu. Łukasz Trzciński w trakcie realizacji projektu pojawił się m. in. w: Rumunii, Macedonii, Estonii, Serbii, Albanii, Bułgarii. To co szczególnie należy podkreślić, to konsekwencję z jaką autor podszedł do tematu. W każdym z krajów chciał odnaleźć coś szczególnego, charakterystycznego, a ponadto sfotografować to sposób, który to uwydatni.
W związku z tym wystawa nie ma jednorodnej stylistyki, możemy na niej obejrzeć świetne portrety młodych Rosjan, mieszkających w Estonii. Są oni drugim lub trzecim pokoleniem mieszkającym na tym terenie, jednak w związku z pochodzeniem pozbawionym estońskiego paszportu. Dlatego też autor zdecydował się na utrzymanie portretów w konwencji fotografii legitymacyjno-paszportowej. Jest bardzo ciekawa opowieść o Albanii z perspektywy... bunkrów. Podobno Enver Hodża, który rządził Albanią od II Wojny Światowej do swej śmierci w roku 1985, nie był szaleńcem. Po obejrzeniu opowieści Łukasza Trzcińskiego z tego kraju zmienimy zdanie. Warto też przyjrzeć się klasycznemu, zrealizowanemu w czerni i bieli, reportażowi z Rumunii o ostatniej, działającej w Europie linii kolei parowej. Oczywiście oficjalnie nie istniejącej.
Wystawa plenerowa zorganizowana przez Czytelnię Sztuki/Muzeum w Gliwicach jest pierwszą wystawą zorganizowaną przez ten ośrodek. Twórcy podkreślają, że jest to przekorny i ironiczny głos zabrany w związku z objęciem przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej, należy im przyznać rację. Wystawa ta nie mogła trafić na lepszy moment, żeby móc się zaprezentować szerszej publiczności. Wystawę można oglądać do 30 września. Zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej projektowi "Nowa Europa", a poniżej zamieszczamy informację prasową oraz notę o autorze.
"NOWA EUROPA" na gliwickim rynku...
Na koniec wakacji, w czas powrotów z bliskich i dalekich podróży, Czytelnia Sztuki/Muzeum w Gliwicach, zaprasza na fotograficzną wyprawę do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na płycie gliwickiego rynku zaprezentujemy Nową Europę - projekt fotograficzny Łukasza Trzcińskiego portretujący "naszą", tak niedawno odzyskaną dla Europy część kontynentu, o burzliwej i nieco już zapomnianej przeszłości. Nowa Europa rozpoczyna jednocześnie kolejny nurt programowy działalności Muzeum w Gliwicach, którym będzie regularnie organizowane wystaw plenerowych w różnych przestrzeniach naszego miasta. Wystawa na gliwickim rynku jest również naszym, nieco przekornym i ironicznym, głosem zabranym w związku z objęciem przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej.
Nowa Europa - tytuł roboczy, który się ostał, bo najprościej tłumaczy to, o co od początku chodziło, czyli o pokazanie, jaka jest teraz ta część Europy - nazywana Wschodnią albo Środkową, zależnie od punktu patrzenia; pokazać ją teraz, kiedy upadły stare powiązania. Nowa Europa - jak nowa ziemia, ale odziedziczona z dobrodziejstwem inwentarza: długami, zależnościami, przyzwyczajeniami.
Łukasz Trzciński, autor projektu
Projekt fotograficzny Nowa Europa. Krajobraz przemian 20. lat po upadku komunizmu Łukasza Trzcińskiego pokazuje ślady pozostawione przez system komunistyczny w Europie Środkowo-Wschodniej – ślady pozostawione w krajobrazie, ekonomii oraz ludzkiej mentalności. Fotograf podjął próbę sportretowania tej Nowej Europy przez pryzmat wątków lokalnych, osadzonych w historii i rzeczywistości konkretnego kraju, a jednocześnie charakterystycznych dla całego regionu. Każdemu krajowi przyporządkował jeden cykl fotografii. W miarę wieloletniej dokumentacji spuścizny systemowej okazało się, że względna spójność socjalistycznej Europy stopniowo zanika, że ta część Europy coraz bardziej się różnicuje; o każdym z krajów najlepiej, więc opowiadać innym językiem.
Gra z konwencją i odwoływanie się do różnorodnych stylistyk pozwoliły podkreślić, że choć każdy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest obciążony podobnym balastem historii, to doświadczenia poszczególnych społeczeństw są zasadniczo odmienne. Stąd między innymi pomysł, by portrety mieszkających w Estonii młodych Rosjan (to drugie i trzecie pokolenie Rosjan urodzonych w Estonii w większości nie posiada estońskiego obywatelstwa) utrzymać w konwencji fotografii legitymacyjno-paszportowej. Z kolei portrety Mołdawianek to nawiązanie do amatorskich zdjęć, zamieszanych przez kobiety poszukujące mężów (często z Europy Zachodniej) w matrymonialnych serwisach internetowych. Fotografie tuningowanych samochodów w Serbii są metaforą aspiracji ekonomicznych ludzi żyjących w izolowanym kraju, inspirowane nie do końca udaną reklamą prasową. Z kolei portrety młodych Niemców przechodzących popularną we wschodniej części Niemiec ceremonię Jugendweihe - świeckiego odpowiednika bierzmowania - podejmują wątek laicyzacji w dawnej NRD poprzez zestawienie z pejzażami wykonanymi w otoczeniu, w którym przyszło im dorastać.
Łukasz Trzciński - autor projektu.
Autor: Łukasz Trzciński - urodzony w 1975 roku w Krakowie, absolwent PWSFTviT w Łodzi, członek ZPAF. Fotograf dokumentalista, pracował w ponad czterdziestu krajach w tym w Afganistanie, Iraku, Indonezji, Rosji i na Bliskim Wschodzie. Od kilku lat zainteresowany głównie Europą Środkowo-Wschodnią. Laureat prestiżowego konkursu fotografii reportażowej Pictures of The Year International, wielokrotnie nagradzany w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w tym dwukrotnie jego prace otrzymały tytuł Zdjęcia Roku (1999, 2002). Stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza w programie dla młodych twórców - Młoda Polska. Autor i kurator licznych wystaw w Polsce i za granicą. Członek rady programowej festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Będzie pierwszym polskim artystą prezentującym swoje prace w przestrzeni Galerii Contretype.