Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
6. ŚWIECIE - kilka słów o miejscu i jego historii
Miasto leży nad Wisłą, położone jest w województwie kujawsko-pomorskim na trasie Bydgoszcz - Gdańsk. Tak przedstawiają się odległości drogowe do wybranych większych miast w kraju: Bydgoszcz 45 km, Toruń 50 km, Gdańsk 120 km, Poznań 170 km, Łódź 195 km, Warszawa 270 km, Szczecin 300 km, Wrocław 310 km, Kraków 480 km.
Miasto ma za sobą bardzo długą historię, która sięga XII wieku, natomiast w charakterze jest trochę podobne do Galerii Bezdomnej, mianowicie lubi przenosić się z miejsca na miejsce. Początkowo powstało na wiślanej skarpie, później, w połowie XIII wieku, w okresie walk z Krzyżakami książę Światopełk postanowił, dla lepszych warunków obronnych, przenieść miasto w dół skarpy, na cypel utworzony przez wpadającą tu do Wisły Wdę. W 1309 gród został zdobyty przez Zakon. Przez pierwszą połowę XIV wieku trwała budowa zamku, w którym zagościmy. Miasto rozwijało się pod kuratelą krzyżacką do 1461 roku, kiedy przeszło w polskie ręce. I tak trwało do pierwszego rozbioru, kiedy Świecie znalazło się w granicach Prus. W XIX wieku nawiedziły Świecie liczne powodzie, w związku z tym mieszczanie postanowili, za łaskawą zgodą cesarza Wilhelma I, przenieść ponownie miasto na górę skarpy wiślanej.
Ze średniowiecznego, krzyżackiego miasta, położonego dawniej na nadwiślańskich łąkach w dół od skarpy pozostał jedynie gotycki kościół farny i pokrzyżacki zamek. Sam zamek przechodził różne koleje losu, wielokrotnie był zdobywany, zmieniały się jego funkcje, ulegał uszkodzeniom i przebudowom. Na początku XIX wieku zaczęto rozbierać mury zamkowe, na szczęście w połowie wieku prace te zostały zakazane. Do dzisiaj z zamku przetrwały fundamenty murów obwodowych całości założenia oraz jedno skrzydło z przylegającą do niego w narożniku wysoką okrągłą wieżą.
Tak przedstawia się opowiedziana w skrócie historia miejsca, w którym w sierpniu zagości Bezdomna. Zainteresowanych zamkiem zapraszamy do odwiedzenia poświęconej mu, bardzo przyzwoitej strony internetowej www.swiecie.ras.pl. Dostępne są tam obszerniejsze informacje o samym obiekcie, wybór zdjęć oraz podstawowe wiadomości o Zakonie Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego. Natomiast informacje o samym mieście znaleźć można po adresem: www.um-swiecie.pl
Zamek jest malowniczo położony w dół od centrum miasta, poniżej skarpy, w widłach Wisły i Wdy, okolica jest krajobrazowo zachwycająca i zachęca do plenerów fotograficznych. Ponadto po drugiej stronie Wisły leży jedno z piękniejszych w Polsce, choć mało znanych miast: Chełmno. Miasto to lokowane w 1233 planowane było z myślą, by stało się stolicą państwa krzyżackiego (ostatecznie jak wiemy stał się nią Malbork), natomiast jego przywilej lokacyjny stał się wzorem prawa miejskiego dla wielu innych powstałych później gmin miejskich, stąd nazwa prawo chełmińskie. Chełmno mieści się na położonym u stóp wiślanego starorzecza morenowym wzniesieniu o siedmiu szczytach - stąd niektórzy nazywają je małym Rzymem. Druga nieoficjalna nazwa "polskie Carcassone" bierze się z tego, ze niemal na całej długości zachowały się mury obronne opasujące średniowieczną część miasta. Można byłoby jeszcze powiedzieć, że to ?mały Kraków?, bowiem podobnie jak w dawnej stolicy wzdłuż murów miejskich urządzono planty. Więcej można przeczytać i obejrzeć na stronach internetowych:
www.chelmno.beep.pl, www.chelmno.pl, www.gmina-chelmno.pl/gmina.htm, www.chelmno.fr.pl, www.chelmno.republika.pl, www.wnmpchelmno.torun.opoka.org.pl/.
Na zachód od Świecia rozciągają się Bory Tucholskie. Jeśli ktoś ma możliwość warto wziąć ze sobą rower i pojeździć po okolicy (z aparatem, oczywiście).
Wszystkie pytania należy kierować tradycyjnie do Jakuba Winiarskiego jakubwiniarski@poczta.neostrada.pl
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów o GALERII BEZDOMNEJ opublikowanych do tej pory w Fotopolis:
Artykuł o idei GALERII BEZDOMNEJ
Artykuł i fotograficzna relacja z wystawy w budynku przy ulicy Złotej
Artykuł o patronacie internetowym Fotopolis
Fotograficzna relacja i opis Stoczni Gdańskiej
Szczegółowe informacje o wystawie w Stoczni Gdańskiej, 30 lipca 2002
Relacja z wernisażu Galerii Bezdomnej w Stoczni, 5.08.2002
Fotograficzna relacja i opis Galerii Szyb Wilson
Bezdomni i uliczny grajek, czyli po wernisażu Bezdomnej w Katowicach, 31.10.2002
Relacja z owarcia wystawy Galerii Bezdomnej w Reform plaza w Warszawie, 7.12.2002
Zapowiedź wystawy Galerii Bezdomnej w Toruniu, 26.03.2003
Relacja z wernisaży wystawy Galerii Bezdomnej w Toruniu 12.04.2003
Relacja z wernisażu wystawy Galerii Bezdomnej w Łodzi, 19.05.2003
"Bezdomni na rikszach" - zakończenie Galerii Bezdomnej w Łodzi, 26.05.2003
szczegóły dot. wystawy w Świnoujściu, 11.06.2003
relacja z wystawy Galerii Bezdomnej w Świnoujściu 26.06.2003
Zapowiedź wystawy Galerii Bezdomnej w Australii, planowanej na jesień 2003
Wybrane zdjęcia z warszawskiej i gdańskiej edycji można oglądać w galeriach na naszych stronach: Warszawa, część 1, Warszawa, część 2, Warszawa, część 3,
Gdańsk, część 1, Gdańsk, część 2 i Gdańsk, część 3
Ściągnij elektroniczny katalog z wystaw Galerii Bezdomnej w formie filmu QuickTime (.mov)
Gdańsk, Stocznia, sierpień 2002
Katowice, Szyb Wilson, październik - listopad 2002
Uczestnikom wystaw przypominamy o wysłaniu jednej z eksponowanych fotografii na adres bezdomna@fotopolis.pl