Wystawa "NIE na MIEJSCU" w CSW Zamek Ujazdowski

Autor: Marcin Grabowiecki

11 Lipiec 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na wystawę dyplomową absolwentów Muzealniczych Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą będziemy mogli oglądać do 15 sierpnia w CSW Zamek Ujazdowski.

Wystawa "NIE na MIEJSCU" stanowi próbę przyjrzenia się zjawisku przekształcania przestrzeni publicznych o ustalonej tożsamości w przestrzenie niczyje - "nie-miejsca". W antropologii kulturowej nie-miejsce określa się jako przestrzeń anonimową, z którą się nie identyfikujemy, którą beznamiętnie - czy wręcz mechanicznie - opuszczamy, traktując ją wyłącznie jako przejście w drodze do celu naszej podróży, przestrzeń pomiędzy. Nie-miejscem może być np. dworzec kolejowy, przejście podziemne, skrzyżowanie, autostrada, hala odlotów, parking, galeria handlowa czy też przestrzeń wirtualna.

Artyści zaproszeni do udziału w wystawie w dość przewrotny sposób zajęli się uchwyceniem ulotnej granicy między miejscem i nie-miejscem. Wykorzystując m.in. fotografię, wideo, instalację, podejmują próby przekształcenia nie-miejsca - jego oswojenia, indywidualizacji lub hybrydyzacji. Przedstawiają formy dialogu i postawy użytkowników nie-miejsc, od aktywnego zaangażowania i interakcji po bierność przechodnia; niekiedy odczarowują i pobudzają przestrzeń pomiędzy, powodując, że w nie-miejscu możemy poczuć się na miejscum - i odwrotnie.

Krzysztof Miękus, "PARADOKS FERMIEGO", dzięki uprzejmości artysty

Wystawa NIE na MIEJSCU ma na celu pobudzenie dyskusji na temat nie-miejsca jako znaku ponowoczesnego miasta, w którym doświadczenie transmisji wyparło chęć przebywania w miejscu. Prezentowane na niej prace proponują sposoby na wytrącanie użytkowników nie-miejsc ze stanu miejskiej anomii. Ukazują sytuacje, w których czasowe odwrócenie relacji użytkowników zmienia charakter przestrzeni. Modyfikowane przez artystów nie-miejsca stają się więc chwilowym elementem w zmiennej strukturze współczesnego miasta.

Artyści, których prace zobaczymy w CSW: Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Rafael Lozano Hemmer, Przemysław Jasielski, Łukasz Jastrubczak, Alicja Karska i Aleksandra Went, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Krakowiak, Dominik Lejman, Krzysztof Miękus, Małgorzata Markiewicz, Laura Pawela, Mateusz Pęk, Janek Simon, Łukasz Surowiec, Marek Zygmunt.

Wystawa zrealizowana przez zespół kuratorski w składzie: Irena Janysek, Izabela Kaszyńska, Beata Łyżwa-Sokół, Ewa Odyjas, Anna Ostrowska, Weronika Panasewicz, Magda Szadkowska, Hanna Szpil, Zuzanna Waltoś, Jolanta Woszczenko.

Zapraszamy na bloga poświęconego wystawie: nienamiejscu.blox.pl.

{BLD|NIE na MIEJSCU

Termin: do 15.08.2011

Galeria Piwnica

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

ul. Jazdów 2, Warszaw

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły