Prace Filipa Ćwika w Galerii Apteka Sztuki w Warszawie

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Maj 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na otwarcie wystawy tegorocznego laureata World Press Photo - Filipa Ćwika zatytułowanej "inside/outside", które odbędzie się w czwartek, 2 czerwca o godz. 18:00 w warszawskiej Galerii Apteka Sztuki.
fot. Filip Ćwik

Więcej o wystawie w Aptece Sztuki dowiadujemy się z materiałów prasowych:

"Fotografia nie mówi o tym czego już nie ma, lecz o tym co na pewno było" - napisał Roland Barthes w eseju "La chambre claire. Note sur la photographie". Lustro świata z nieubłaganą ostrością rejestruje kruchą, ulotną rzeczywistość. Pozostawia w naszej pamięci żywe obrazy rzeczy martwych. Wciąga w grę z przemijaniem stanowiąc punkt wyjścia dla opowieści, ukazywania znaczeń, a czasem wyłącznie estetyzacji.

Esej fotograficzny "inside/outside" zrealizowany przez Filipa Ćwika w okresie wielkiej powodzi w 2010 roku, w okolicach Sandomierza, otwiera nową perspektywę poznawczą i estetyczną. Doświadczenia zmysłowe i dokumentarne składają się na obraz stanowiący swoisty znak semantyczny a zarazem ikonę medialną. Tematem jest powódź. Atak żywiołu, który we współczesnym odczarowanym świecie nie przywołuje zachowań rytualnych, sytuując uczestników między chaosem i lękiem. Ćwik nie stara się kokietować widza dramatem skrajnych emocji. Nie pokazuje ludzi. Przeciwnie. Buduje obraz wszechogarniającej ciszy, dziwnie nieokreślonego spokoju w świecie abstrakcyjnych, groteskowo-rzeźbiarskich form, pozostałości ludzkiej egzystencji. Esej podzielony jest na dwie części. Tytułowy INSIDE, przedstawia puste, zdewastowane wnętrza. OUTSIDE, to czarno-białe popowodziowe pejzaże.

fot. Filip Ćwik

Kiedy pod koniec lat 40. Chargesheimer planował publikację albumu, poświęconego zniszczeniom Kolonii, nie znalazł wydawcy z powodu estetyzującego charakteru zdjęć. U Ćwika wysokie walory estetyczne stanowią swoisty fenomen. Wnętrza tworzą specyficzną scenografię, której estetyka przywołuje w pamięci Judith Turner. Uwiedzeni wysmakowanym obrazem skłonni jesteśmy niemalże wyprzeć tragedię. Jest tu coś, co dotyka granic naszej wrażliwości, wprowadzając w wymiar estetyczny i mistyczny zarazem. Nieuchwytna barokowa vanitas w teatrze świata.

fot. Filip Ćwik

Filip Ćwik. Urodzony w 1973 roku w Szczecinie. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię w Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Od dziesięciu lat związany z tygodnikiem "Newsweek Polska", wcześniej pracował dla "Gazety Wyborczej". Założyciel i członek agencji fotograficznej Napo Images. Tworzył i prowadził dział foto w dzienniku "Polska The Times". Pomysłodawca i juror konkursu fotograficznego "Newsreportaż". Od 2011 roku wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów fotograficznych zarówno w Polsce, jak i zagranicą, między innymi: Grand Press Photo, KFP, BZWBK Press Photo, Sony Awards i World Press Photo.

fot. Filip Ćwik

Filip Ćwikinside/outside

Wernisaż: 2.06.2011, godz. 18:00

Galeria Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj