Tryptyk "Wisła" Juliusza Sokołowskiego w Warszawie

Autor: Marcin Grabowiecki

8 Kwiecień 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Już dzisiaj - w piątek, 8 kwietnia o godz. 19:00 zapraszamy nad Wisłę do Solca. Tego dnia będziemy mogli po raz pierwszy zobaczyć ośmiometrową panoramę Wisły Juliusza Sokołowskiego, która zostanie w Warszawie przez najbliższy rok.
fot. Juliusz Sokołowski

Warszawski Solec (ul. Solec 44) wymyślił swój własny sposób na zagospodarowanie brzegu Wisły i uczynienie z niego miejsca łączącego ludzi. Będą leżaki, kocyki, gry planszowe, kolorowe napoje oraz przeboje plażowe - obiecują organizatorzy. W tej atmosferze przywitamy ośmiometrową panoramę Wisły, która zawisła u nas dzięki uprzejmości jej autora - Juliusza Sokołowskiego i zostanie z nami przez najbliższy rok albo i dłużej.

To nie wernisaż ani finisaż tylko spotkanie nad naszą prywatną rzeką, gdzie w przestrzeni wypełnionej fotografią i pomysłami na nadchodzący sezon Grupa OkołoFotograficzna postara się twórczo zaanimować przybyłych gości.

Gigantyczne zdjęcia autorstwa Juliusza Sokołowskiego są wydrukami próbnymi z wystawy "Niebo nad Warszawą", prezentowanej na Skwerze Hovera w grudniu 2008 oraz w Muzeum Architektury we Wrocławiu (grudzień 2010).

Juliusz Sokołowski to znany na świecie fotograf architektury od lat współpracujący z pracownią JEMS Architekci. To także, a może nawet przede wszystkim, postać istotna dla wielu twórców młodego pokolenia - animatorów kultury, fotografów i krytyków. Przez lata związany z warsztatami fotograficznymi w Instytucie Kultury Polskiej UW wpływał i wciąż wpływa na myślenie o fotografii nowego pokolenia, coraz łatwej dostępnej i coraz mniej refleksyjnej. Łączy ze sobą doskonały warsztat, wiedzę, wrażliwość i dokładność, które powinna posiadać każda osoba pretendująca do bycia fotografem.

Wystawa "Niebo nad Warszawą" nawiązywała do poprzednich warszawskich projektów Juliusza Sokołowskiego. W 2002 roku miała miejsce prezentacja "Powiększenie. Fotografia w czasach zgiełku" koalicji Latarnik, podczas której na elewacji Pałacu Kultury i Nauki pojawiły się cztery ogromne czarno-białe fotografie autorstwa Juliusza Sokołowskiego, Pawła Żaka, Jakuba Pajewskiego oraz Andrzeja Georgiewa. Projekty nawiązujące do stolicy to także wystawa "Miasto Warszawa", której wernisaż odbył się podczas otwarcia XXX tarasu widokowego PKiN-u w 2000 roku oraz album "Adres" (wyd. Latarnik I Dembud, 2004).

Więcej zdjęć Juliusza Sokołowskiego znajdziecie na stronie: www.juliuszsokolowski.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Marzysz o nowym aparacie? Do realizacji swoich wizji fotograficznych potrzebujesz nowego obiektywu, który da ci więcej możliwości? A może planujesz sprezentować sprzęt fotograficzny komuś...
9
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma.pl Pro Partner Canon informuje promocji Black Weeks Canon w ramach której możesz zyskać rabat na wybrane produkty producenta. Oferty Black Weeks łączą się z promocją Canon...
8
Powiązane artykuły