Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Modelki ze zdjęć Łukasza Wierzbowskiego uchwycone w "nienaturalnych" pozach, często z twarzami schowanymi we włosach, klęczące lub poskręcane - choć piękne, wyglądają niepokojąco. W pierwszym momencie ogarnia nas uczucie, że coś jest nie w porządku, nie wydają się swobodne. Sprawiają wrażenie kobiet, które nie czują się dobrze. Po tej automatycznej reakcji przychodzi kolejna refleksja. To nasz aparat poznawczy został nieoczekiwanie wytrącony z mechanicznej percepcji obrazu atrakcyjnej modelki w interesującej lokalizacji. W tym przypadku to pozowanie wbrew regułom pozowania oraz fotograficzne chwytanie momentów pomiędzy sekwencjami pozowania - wytwarza efekt niepokoju. Poprzez unikanie fotografowania twarzy lokalizacja staje się równoważna z ciałem modelki, uwypuklona zostaje interakcja ze starannie dobranym otoczeniem. Czasem są to miejsca wręcz katalogowo malownicze, innym razem to opustoszałe budynki - jak dawny dom społeczny usytuowany tuż przy cmentarzu, na którym grzebano ofiary nazistowskich eksperymentów.
Łukasz Wierzbowski (1983 r.) już w dzieciństwie fascynował się ruchomym obrazem. Wkrótce jednak porzucił kamerę dla aparatu. Stosuje technikę analogową. Jest autorem okładek do magazynów i książek, zajmuje się również fotografią mody. W zeszłym roku wydał swój pierwszy album nakładem Pogo Books z Berlina. Od lat zajmuje się fotografią, choć nie posiada tradycyjnego wykształcenia artystycznego. Na co dzień mieszka we Wrocławiu. Wystawa w Galerii Nizio jest jego pierwszą wystawą w Polsce.
Więcej zdjęć Łukasza znajdziecie na: www.flickr.com/photos/neon_tambourine.
Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Paulina Jeziorek, która współpracowała z Fundacją Bęc Zmiana realizując m.in wystawę prac Heatha Buntinga "Ideały gną się pod naporem masy". Obecnie przygotowuje także wystawę form dokumentalnych low-tech rejestrowanych za pomocą haftu Vahidy Ramujkic i Aviva Kruglansky'ego, która będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Planete Doc Review 2011 i zostanie zaprezentowana w Galerii Nizio oraz Kinotece.
Łukasz Wierzbowskineon.tambourine
Wernisaż: 25.03.2011, godz. 19:30
Termin: 26.03-07.05.2011
(w dniach 5-9.04 galeria będzie nieczynna)
Galeria Nizio
ul. Inżynierska 3/4
Warszawa