Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Właśnie ukazała się druga książka z cyklu Szkoła fotografowania National Geographic. Opracowanie autorstwa Roberta Caputo nosi tytuł Ludzie i portrety.
Polska filia wydawnictwa National Geographic wydała właśnie drugą książkę z cyklu Szkoła fotografowania National Geographic zatytułowaną Portrety i ludzie. Autorem podręcznika jest znany fotograf, Robert Caputo, współtwórca pierwszej Szkoły fotografowania.
Licząca 160 stron publikacja, jak sam tytuł wskazuje, zawiera wiele cennych porad dotyczących fotograficznych portretów wszelkiego rodzaju. Autor omawia różne sposoby fotografowania ludzi - od fotografii ulicznej, do pozowanych portretów w studio. Tak jak pierwsza część książka jest bardzo starannie wydana, twarda oprawa skrywa znakomite zdjęcia wydrukowane na kredowym papierze.
Książka zawiera m.in. rozdziały poświęcone kompozycji, doborowi odpowiedniego sprzętu i oświetlenia. Ponadto autor opisuje różne metody fotografowania ludzi w rozmaitych sytuacjach - na ulicy, podczas ruchu, czy też w studiu. Dowiemy się też, jak powstają dobre portrety grupowe i fotoreportaże. Warto też przeczytać rozdział poświęcony portretowaniu naszych najbliższych.
Poza rozdziałami poświęconymi technice zdjęciowej niezwykle ciekawe są trzy sylwetki fotografików National Geographic: Cary'ego Wolinsky'ego, Sisse Brimberg i Lynn Johnson. Caputo przybliża nam ich metody pracy i to co najważniejsze w fotografowaniu ludzi - ich podejście do portretowanych osób, a także sposób, w który zjednują sobie ich przychylność do tego stopnia, że ci nie mają nic przeciwko ich obecności nawet w najintymniejszych chwilach. Z czysto praktycznych względów warto zajrzeć do rozdziału "Przydatne informacje", w którym znajdziemy nie tylko wykaz sprzętu i akcesoriów fotograficznych, które mogą się przydać podczas fotografowania ludzi, ale też adresy interesujących stron internetowych, a także listę wartościowych czasopism i książek o tematyce fotograficznej.
Kiedy słyszymy nazwę "National Geographic" natychmiast mamy przed oczami wspaniałe zdjęcia i właśnie one w dużej mierze stanowią o wartości książki Ludzie i portrety. Ponownie możemy się przekonać o prawdziwości powiedzenia o "obrazie, który jest wart tysiąca słów". Tekst Roberta Caputo jest ciekawy i niezwykle pouczający, ale z zamieszczonych w książce prac znakomitych fotografików magazynu National Geographic można się nauczyć równie dużo, jeśli nie więcej.
Ludzie i portrety to książka, w której niemal każdy miłośnik fotografii powinien znaleźć dla siebie coś ciekawego. Początkujący będą mieli okazję poznać podstawy, a nieco bardziej zaawansowanych adeptów tej sztuki zainteresują zapewne sylwetki i krótkie omówienia metod pracy trójki znakomitych portrecistów ze "stajni" National Geographic.
Szkoła fotografowania National Geographic: Ludzie i portrety, Robert Caputo, Wydawnictwo G+J RBA, Warszawa 2002, 160 s.
Cena: 49 zł
Zapraszamy do zapoznania się z porównaniem "Szkoły fotografowania National Geographic" i podręcznika autorstwa Johna Hedgecoe, recenzją "Książki o fotografowaniu" Andrzeja Mroczka, zestawieniem tańszych podręczników fotografowania i porównaniem kilku książek o fotografii dostępnych na rynku.