Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Na wydawniczej mapie Polski już niebawem pojawi się nowy ambitny tytuł. Kontynuacja wydawanego w latach 1993-2015 rocznika “Dagerotyp” nadal będzie recenzowanym pismem naukowym, jednak ze znacznie szerszym spektrum podejmowanych tematów.
Czasopismo „Dagerotyp” to wydawane raz do roku, jedyne polskie czasopismo z dziedziny historii fotografii. Każdy numer zawierał zwykle 2-3 artykuły (ze streszczeniami w języku angielskim), szczegółowe informacje o publikacjach i wystawach dotyczących dawnej fotografii polskiej, a także spis zagranicznych nabytków o tematyce fotograficznej pozyskanych przez Bibliotekę Instytutu Sztuki PAN. Ostatnie wydanie ukazało się w 2015 roku.
Po dwóch latach nieobecności publikacja powraca na rynek pod nową nazwą (“Dagerotyp. Studia z historii i teorii fotografii”) oraz znacznie większymi ambicjami. Nowa odsłona ma być pismem interdyscyplinarnym i międzynarodowym, skupiającym autorów z Polski i zagranicy. Pismo publikowane będzie w dwóch wersjach językowych i dostępne będzie również w formie cyfrowej. Podejmie się też znacznie szerszego spektrum tematów.
“Nadal będzie recenzowanym pismem naukowym, jednak poza problematyką z zakresu historii fotografii, uwzględniać będzie teorię obejmując aspekty technologiczne, artystyczne, socjologiczne fotografii, jej funkcjonowanie, migracje, znaczenia, różne formy jej materialności, a także, a może przede wszystkim poświęcone będzie samym obrazom i ich relacjom z tekstem, czasem, historią i pamięcią.” - czytamy w opisie nowego wydawnictwa.
“Pismo, zgodnie z obecną poszerzoną koncepcją, stawia sobie za cel badanie, w możliwie najszerszym spektrum, tego, w jaki sposób obrazy fotograficzne oddziaływały i oddziałują na człowieka i społeczeństwa, na odbiór świata, jego historii i aktualności. W związku z tym interesują nas zarówno kolekcje i archiwa fotograficzne, jak i funkcjonowanie fotografii w książkach i prasie, w przestrzeni prywatnej i publicznej, w tym w polityce, ale także jej obecność w sztuce jako samodzielny sposób wypowiedzi artystycznej oraz narzędzie pomagające w pełnej ekspresji artystom uprawiającym wszystkie dziedziny sztuki.”
Publikacja zostanie podzielona na cztery sekcje: Studia (główne artykuły związane z tematem numeru), Kolekcje (artykuły dotyczące zbiorów, archiwów i działalności instytucji zajmujących się historią fotografii), Głosy (artykuły niezwiązane z tematem numeru i tłumaczenia tekstów zagranicznych) i Recenzje (recenzje wystaw i publikacji). Dział aktualności skupiać będzie z kolei informacje na temat programów badawczych, instytucji i festiwali fotograficznych.
Okładka 1. wydania magazynu "Dagerotyp. Studia z historii i teorii fotografii" (Nr 1/2018)
Pierwszy numer nowego czasopisma będzie miał swoją premierę już w najbliższy wtorek, 27 listopada 2018 roku, o godzinie 17:00, w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie.
Spotkanie poprowadzą prof. Wanda Mossakowska (prezes Stowarzyszenia Historyków Fotografii), prof. Jerzy Malinowski (prezes Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką) i Małgorzata Maria Grabczewska (redaktor naczelna pisma). Podczas premiery odbędzie się także debata pt. “Fotografia i sztuka” z udziałem autorów, Anny Masłowskiej i dr. Adama Mazura.
Już teraz można nadsyłać swoje teksty do kolejnego numeru pisma, które podejmować będzie temat związku fotografii w władzą. Szczegółowe informacje na temat zasad publikowania w “Dagerotypie” znajdziecie na stronie magazynu.
Więcej na dagerotyp.com oraz na stronie facebookowej projektu.