Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
„Death Landscapes“ Huberta Humki to przede wszystkim opowieść o człowieku, ujawniająca ciemną stronę jego duszy. Czy możliwe jest zbliżenie się do mrocznej prawdy poprzez krajobrazy? Na to i inne pytania poznacie odpowiedź już w najbliższą niedzielę, 24 czerwca w łódzkiej Galerii Imaginarium.
W swojej drugiej książce „Death Landscapes“ Hubert Humka, na co dzień wykładowca na kierunku fotografia w łódzkiej szkole filmowej, opowiada o krajobrazach naznaczonych swoją historią, krajobrazach skażonych. Z jednej strony zawierają w sobie idylliczność miejsca, ale z drugiej noszą piętno traumy wydarzeń, jakich były niemymi świadkami. W pozornie niewzruszonym pejzażu można odnaleźć rysy, pęknięcia, a nawet fizyczne blizny. Traumatyczne wydarzenia, które je pozostawiły, mają różny charakter: od zbiorowych, jak bitwa wojenna czy zamach terrorystyczny, po tragedie dotykające pojedyncze osoby - ofiary seryjnego mordercy.
- Wybrałem trzynaście takich miejsc i odwiedziłem je w rocznicę tych wydarzeń - mówi Hubert Humka. - Być może jakaś szczególna aura miejsca determinowała wykonanie fotografii, a kumulująca się siła oraz energia tych miejsc pozwoliły zapisać się na zdjęciu. Przez pryzmat tych krajobrazów opowiadam historie, które tam się wydarzyły.
Od powstania pierwszego zarysu książki do jej publikacji minęły trzy lata, z których najwięcej zajęło przekopywanie się Humki przez tomy archiwów policyjnych, prokuratorskich i sądowych. Każda z historii opowiedzianych w książce jest bogato udokumentowana. Wśród załączonych dokumentów można znaleźć m.in. nigdy wcześniej nie publikowany pamiętnik największego polskiego seryjnego zabójcy - Joachima Knychały, SMSy wysyłane przez uczestników zlotu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy w trakcie masakry dokonanej przez Andersa Behringa Breivika, szczegółowe plany i raporty z miejsc okazania zwłok sporządzone przez prowadzących dochodzenia, czy też protokół z wykonania kary śmierci. Wszystkie dokumenty i zdjęcia archiwalne zostały pieczołowicie odtworzone, by jak najwięcej zachować z ich pierwotnego charakteru.
- Praca nad tą książką była wielkim wyzwaniem - mówi Aneta Kowalczyk, projektantka książki. - Różnorodność materiałów źródłowych, ich ilość, a także ciężar gatunkowy, nie mogły przygnieść głównego przekazu książki. Zależało mi na tym, aby oddając indywidualny charakter każdej historii, całość książki była spójna. Wspólnie z Hubertem chcieliśmy też wciągnąć czytelnika w grę samodzielnego dochodzenia do prawdy, odkrywania drugiej strony krajobrazów. Stąd też taka ilość załączników, które same w sobie stanowią odrębną historię.
Premiera książki i spotkanie z autorem odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 17:00 w łódzkiej Galerii Imaginarium przy ul. Traugutta 18. Będzie to wydarzenie towarzyszące wystawie Huberta Humki „Death Landscapes“. Ekspozycja zastanie otwarta dla zwiedzających jutro, 23 czerwca o godzinie 18:30. Za książkę „Death Landscapes“ zapłacimy 160 zł. Ale możemy ją nabyć w przedsprzedaży lub w dniu premiery po promocyjnej cenie 120 zł. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę docphotomagazine.com.
„Death Landscapes“ Huberta Humki jest drugą monografią warszawskiego wydawnictwa BLOW UP PRESS, wydawcy m.in. kwartalnika fotografii dokumentalnej „doc! photo magazine“ oraz książki „9 bram, z powrotem ani jednej“ Agaty Grzybowskiej, którą uznaliście w naszym plebiscycie Fotopolis i Digital Camera Polska za polską fotograficzną publikację roku 2017.