Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Chcesz zamienić stare monochromatyczne zdjęcia na kolorowe fotografie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Strona Colourise.sg cały proces zrobi za Ciebie i to w zaledwie kilka sekund. Sprawdziliśmy, jak to rozwiązanie działa w praktyce.
Ostatnimi czasy koloryzowanie czarno-białych fotografii stało się coraz popularniejszym zajęciem. Jednak nadanie barw zdjęciom, które zostały zapisane w monochromatycznych tonach jest znacznie trudniejszym wyczynem. Jednym ze sposobów jest postprodukcja w programach graficznych. Niestety może zająć to mnóstwo czasu. I tutaj z pomocą przychodzą specjalnie zaprojektowane, „szybko uczące się“ programy, które bazują na sztucznej inteligencji. W tym miejscu warto przypomnieć Adobe Scribbler czy Algoritmię. Jednak teraz pojawiła się nowa strona do koloryzacji monochromatycznych zdjęć, która zapewnia imponujące efekty.
Colourise.sg to niezwykle minimalistyczna i intuicyjna strona, która została opracowana przez naukowców z GovTech (Government Technology Agency of Singapore). Jest niezwykle prosta w użyciu. Proces koloryzacji przebiega automatycznie, a do naszych zadań należy jedynie zaimportowanie wybranego zdjęcia. Co więcej, wgrane fotografie nie są w żaden sposób przechowywane na serwerach.
- Nasz model głębokiego uczenia najlepiej sprawdza się w przypadku obrazów o wyższej rozdzielczości, które w znacznym stopniu przedstawiają ludzi oraz naturalną scenerię. Celem koloryzacji jest wygenerowanie z monochromatycznej fotografii obrazu z kolorami, które są wiarygodne. Jednak nie gwarantuje to, że kolorowane zdjęcie będzie dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistego zdjęcia w chwili naciśnięcia spustu migawki - zaznaczają twórcy strony.
Sprawdziliśmy, jak Colourise.sg działa w praktyce. W tym celu z banku zdjęć pobraliśmy dwa kolorowe obrazy (krajobraz i portret), w Photoshopie zamieniliśmy je na monochrom i następnie zaimportowaliśmy na stronę. Dodatkowo Colourise.sg przetestowaliśmy też na trzech różnych portretach, by zobaczyć jak radzi sobie z reprodukcją tonów skóry.
Jak możecie zauważyć na powyższych przykładach, strona Colourise.sg całkiem sprawnie poradziła sobie z koloryzacją oraz reprodukcją barw. Wprawdzie otrzymane efekty nieco różnią się od wyjściowych plików, ale wciąż są utrzymane w naturalnej charakterystyce. W większości sytuacji cały plan fotograficzny został pokolorowany - choć problemy pojawiają się przy bardziej skomplikowanych kadrach. Widać je na ostatnim portrecie, gdzie pewne fragmenty pozostały czarno-białe. Za minus musimy uznać fakt, że finalne pliki są eksportowane w najwyższej rozdzielczości 1800 px (w poziomie) i 1200 px (w pionie) po dłuższym boku, co może być pewnym ograniczeniem. Niemniej jednak Colourise.sg to obecnie jedno z bardziej zaawansowanych i funkcjonalnych rozwiązań służących koloryzacji monochromatycznych zdjęć.