Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
By nauczyć się operować światłem, trzeba spędzić w studiu wiele godzin, a i tak za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego. We właściwym ustawieniu lamp pomagają diagramy udostępniane przez niektórych fotografów, jednak to wszystko nic w porównaniu z tym, co do zaoferowania ma wirtualny symulator set.a.light 3D Studio.
Nauka oświetlenia studyjnego nie należy do łatwych. Nawet gdy mamy nieskrępowany dostęp do sprzętu - co zdarza się raczej rzadko - na efektywne opanowanie różnych modyfikatorów i kombinacji świateł trzeba poświęcić wiele dni, a nawet tygodni. Zresztą liczba ustawień lamp jest niemal nieograniczona, przez co nawet doświadczeni fotografowie często uczą się czegoś nowego.
Ale nawet gdy zagadnienia z obszaru oświetlenia mamy w małym palcu, na każdą sesję trzeba mieć jakąś koncepcję. Będąc zaznajomionym ze sprzętem, efekty różnego ustawienia świateł jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Co jednak gdybyśmy mogli je zobaczyć jeszcze przed wciśnięciem spustu migawki, a nawet odwiedzeniem samego studia?
To właśnie oferuje program Set.a.light 3D, będący kompleksowym, wirtualnym symulatorem studia fotograficznego. Otrzymuje dostęp do ponad 50 różnych reflektorów, modyfikatorów i teł, 8 rodzajów lamp (w tym speedlightów`) oraz cały zestaw akcesoriów i obiektów, z którym możemy zaaranżować różnego rodzaju scenografię. Z kolei bogata biblioteka ubrań i modeli o różnych sylwetkach i kolorze skóry sprawi, że zawczasu mamy być w stanie szczegółowo przygotować nawet najbardziej wymyślną sesję.
Twórcy zapewniają, że program wiernie odwzorowuje charakterystykę światła emitowanego przez różne lampy i dyfuzory, a do tego pozwala sprawdzić jak dana scena będzie prezentować się z użyciem różnych ustawień aparatu. Otrzymujemy nawet możliwość podglądu głębi ostrości dla różnych parametrów przysłony i ogniskowych.
Jednym słowem Set.a.light 3D umożliwiać ma na symulację każdej sytuacji, jaką moglibyśmy zaaranżować w profesjonalnym, dobrze wyposażonym studiu. Do tego każde ustawienie świateł możemy wyeksportować w formie diagramu, który będziemy mogli wydrukować i zabrać ze sobą na rzeczywisty plan zdjęciowy.
Program wydaje się świetnym narzędziem edukacyjnym dla początkujących fotografów, ale skorzystają z niego także zawodowcy, którzy będą w stanie zaoszczędzić czas potrzebny na ustawienie świateł i zawczasu zaplanować sesję ze swoim zespołem.
Aplikacja, w podstawowej wersji (z pewnymi ograniczeniami co do swobody ustawienia świateł) kosztuje 39,90 euro. Za wersję premium, dającą pełną swobodę pracy zapłacić będziemy musieli już 139,90 euro. Z jednej strony to niemało, z drugiej o wiele więcej potrafi kosztować całodniowe wynajęcie rzeczywistego studia. Cena wydaje się być adekwatna.
Program w wersji na komputery Mac i Windows możecie zakupić za pośrednictwem strony producenta. Dostępna jest także do pobrania 15-dniowa wersja testowa.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem elixxier.com.