Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Pojawienie się pierwszej pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej Nikona, czyli modelu D3 wymusiło wprowadzenie nowych obiektywów. Co nie oznacza oczywiście, że dzisiejsze premiery nie będą odpowiednio współpracowały z lustrzankami wyposażonymi w matryce formatu DX.
AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED to następca obiektywu AF-S Zoom-Nikkor 28-70mm f/2.8. Według założeń producenta ma się stać stałym kompanem zawodowców, których skusi pełnoklatkowy Nikon D3. Pamiętajmy jednak, że nawet z modelem D300 da całkiem przydatny zakres ogniskowych (ekwiwalent przedziału 36-105 mm w małym obrazku). Żeby zniwelować wady obrazu, w konstrukcji optycznej wykorzystano soczewki asferyczne i niskodyspersyjne. W celu redukcji odblasków wewnętrznych zastosowano nanokrystaliczne powłoki przeciwodblaskowe. Firma podkreśla, że podczas prac nad tym szkłem priorytetem było zapewnienie równie wysokiej rozdzielczości na brzegach klatki, co w centrum kadru. Jak przystało na obiektyw profesjonalny AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED został uszczelniony i wyposażony w ultradźwiękowy napęd AF (nikonowski SWM umożliwiający ostrzenie ręczne bez konieczności zmiany trybu). Pozostałe szczegóły dotyczące tego szkła, które znamy to wymiary (83 x 133 mm) i waga (900 g). Opisywany obiektyw powinien trafić do sprzedaży w listopadzie 2007, a jego amerykańską cenę ustalono na poziomie ok. 1700 $.
W przeciwieństwie od opisywanego powyżej modelu AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED, AF-S Nikkor 14-24mm f/2.8G ED to szkło do zadań specjalnych. Świadczy o tym nie tylko stałe światło na poziomie F2.8, ale też zakres ogniskowych - 14-24 mm przy pokryciu pełnej klatki małego obrazka zawsze robi wrażenie. Dzięki bardzo szerokiemu kątowi widzenia, kreowany na towarzysza profesjonalnej lustrzanki D3 równie dobrze sprawdzi się z modelami wyposażonymi w matryce formatu DX. Dzięki uszczelnieniu obudowy nie zawiedzie w trudnych warunkach pogodowych. Za bezgłośne i szybkie ustawienie ostrości jest odpowiedzialny ultradźwiękowy napęd SWM. Poniżej lista pozostałych danych dotyczących obiektywu AF-S Nikkor 14-24mm f/2.8G ED, które dziś ujawniono:
;przeciwodblaskowe powłoki nanokrystaliczne;wymiary: 98 x 131,5 mm;waga: 1000 g]AF-S Nikkor 14-24mm f/2.8G ED będzie dostępny od listopada bieżącego roku. Jego amerykańską cenę ustalono na ok. 1800 $, choć producent podkreśla, że może się ona zmienić zanim obiektyw trafi do sprzedaży.
Poniżej zamieszczamy pełne specyfikacje, wykresy MTF i dodatkowe zdjęcia opisywanych obiektywów.