Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Viltrox zaprezentował kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF. Tym razem jest to kierowany do bezlusterkowców APS-C model Viltrox AF 13 mm f/1.4, który ma okazać się doskonałym wyborem do fotografii krajobrazowej, astrofotografii czy vlogowania.
Choć oficjalnie nowy Viltrox AF 13 mm f/1.4 zaprezentowany ma być dopiero 3 stycznia, Chińczycy najwyraźniej nie traktują pojęcia premiery tak dosłownie jak ich azjatyccy sąsiedzi - w sieci umieszczono już dosyć sporo szczegółów na temat nowego szkła, a nawet pełną recenzję obiektywu (do obejrzenia poniżej).
Viltrox AF 13 mm f/1.4 ma być bezpośrednim rywalem obiektywu Samyang 12 mm f/2 AF i być alternatywą dla natywnego modelu Fujinon XF 14 mm f/2.8 R. W przypadku systemu Sony E natywnego odpowiednika właściwie nie ma, dlatego można spodziewać się, że szkło zyska sporą popularność wśród vlogerów filmujących aparatami z serii A6XXX. Z racji szerokiej ogniskowej (ekwiwalent 19,5 mm w systemie pełnoklatkowym) będzie też popularne wśród fotografów krajobrazowych i innych lubujących się w szkłach ultraszerokokątnych.
Układ optyczny składa się z 14 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne, 2 soczewki HR i 4 soczewki ED. Wygląda więc na to, że szkło będzie oferowało przyzwoite wyniki pod względem rozdzielczości i korekcji aberracji, co zdaje się potwierdzać także udostępniony wykres MTF. W recenzji pojawia się nawet stwierdzenie, że jest to najostrzejszy obiektyw stworzony dotychczas przez Viltroxa.
Oprócz tego, wiadomo, że obiektyw będzie oferował minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 22 cm, pozwoli na domknięcie 9-listkowej przysłony do wartości f/16 i umożliwi nakręcanie filtrów o średnicy 67 mm. Na Metalowo-plastikowym tubusie znalazło się także złącze USB-C do aktualizacji firmware’u.
Obiektyw nie należy do najmniejszych (74 x 90 mm), jak na swoje gabaryty jest jednak stosunkowo lekki i waży 420 g.
Według dostępnych informacji, szkło wyceniono na około 390 dolarów, czyli ok. 1600 zł. Polskiej ceny na razie nie znamy, ale prawdopodobnie należy spodziewać się pułapu nieco wyższego niż w przypadku konkurencyjnego Samyanga. Tak czy inaczej, nowe szkło Viltroxa przy jasności f/1.4 nie będzie mieć na chwilę obecną żadnej bezpośredniej konkurencji na rynku.
Obiektyw trafi na rynek w 2022 roku, w wersjach z mocowaniami Fujifilm X i Sony E.
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Viltrox w serwisie Weibo.