Viltrox AF 13 mm f/1.4 - szeroki i superjasny obiektyw do Sony E i Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

29 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Viltrox zaprezentował kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF. Tym razem jest to kierowany do bezlusterkowców APS-C model Viltrox AF 13 mm f/1.4, który ma okazać się doskonałym wyborem do fotografii krajobrazowej, astrofotografii czy vlogowania.

Choć oficjalnie nowy Viltrox AF 13 mm f/1.4 zaprezentowany ma być dopiero 3 stycznia, Chińczycy najwyraźniej nie traktują pojęcia premiery tak dosłownie jak ich azjatyccy sąsiedzi - w sieci umieszczono już dosyć sporo szczegółów na temat nowego szkła, a nawet pełną recenzję obiektywu (do obejrzenia poniżej).

Viltrox AF 13 mm f/1.4 - nowy szerokokątny standard w systemach APS-C?

Viltrox AF 13 mm f/1.4 ma być bezpośrednim rywalem obiektywu Samyang 12 mm f/2 AF i być alternatywą dla natywnego modelu Fujinon XF 14 mm f/2.8 R. W przypadku systemu Sony E natywnego odpowiednika właściwie nie ma, dlatego można spodziewać się, że szkło zyska sporą popularność wśród vlogerów filmujących aparatami z serii A6XXX. Z racji szerokiej ogniskowej (ekwiwalent 19,5 mm w systemie pełnoklatkowym) będzie też popularne wśród fotografów krajobrazowych i innych lubujących się w szkłach ultraszerokokątnych.

Układ optyczny składa się z 14 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne, 2 soczewki HR i 4 soczewki ED. Wygląda więc na to, że szkło będzie oferowało przyzwoite wyniki pod względem rozdzielczości i korekcji aberracji, co zdaje się potwierdzać także udostępniony wykres MTF. W recenzji pojawia się nawet stwierdzenie, że jest to najostrzejszy obiektyw stworzony dotychczas przez Viltroxa.

Oprócz tego, wiadomo, że obiektyw będzie oferował minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 22 cm, pozwoli na domknięcie 9-listkowej przysłony do wartości f/16 i umożliwi nakręcanie filtrów o średnicy 67 mm. Na Metalowo-plastikowym tubusie znalazło się także złącze USB-C do aktualizacji firmware’u.

Obiektyw nie należy do najmniejszych (74 x 90 mm), jak na swoje gabaryty jest jednak stosunkowo lekki i waży 420 g.

Cena i dostępność

Według dostępnych informacji, szkło wyceniono na około 390 dolarów, czyli ok. 1600 zł. Polskiej ceny na razie nie znamy, ale prawdopodobnie należy spodziewać się pułapu nieco wyższego niż w przypadku konkurencyjnego Samyanga. Tak czy inaczej, nowe szkło Viltroxa przy jasności f/1.4 nie będzie mieć na chwilę obecną żadnej bezpośredniej konkurencji na rynku.

Obiektyw trafi na rynek w 2022 roku, w wersjach z mocowaniami Fujifilm X i Sony E.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Viltrox w serwisie Weibo.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)