Dodaj ocenę

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1.7 ASPH - oto zoom, na który czekano w systemie Mikro Cztery Trzecie

Autor: Michał Chrzanowski

3 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zapowiedziany na targach Photokina Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1.7 ASPH w końcu doczekał się oficjalnej premiery. Jest to jedyny taki zoom w systemie Mikro Cztery Trzecie, który ma zapewniać rewelacyjną jakość obrazu, szybki AF, pancerne wykonanie, wyjątkowo funkcjonalny zakres ogniskowych i wygodę podczas pracy.

Nieco w cieniu zapowiedzi aparatu Lumix S1H swoją oficjalną premierę miał obiektyw Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1.7. Jak zapewnia producent jest to pierwszy na świecie tak jasny zoom do systemu Mikro Cztery Trzecie. O tym modelu po raz pierwszy usłyszeliśmy na ubiegłorocznych targach Photokina, jednak wtedy otrzymaliśmy jedynie kilka elementów całej układanki. Teraz wiemy już o nim wszystko, w tym cenę oraz datę rynkowego debiutu.

- Obiektyw ten zapewni wyjątkowo wysoką wydajność optyczną, spełniającą surowe standardy Leiki. 10-25 mm f/1.7 nadaje się nie tylko do fotografowania, lecz także do nagrywania wideo, dzięki czemu zadowoli zarówno profesjonalnych fotografów, jak i filmowców - podkreśla producent.

Optyka bez kompromisów

Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1.7 ASPH ma być wyjątkowo uniwersalnym zoomem pokrywającym zakres ogniskowych o ekwiwalencie 20-50 mm. Dzięki temu mamy otrzymać dużą swobodę podczas fotografowania w różnych sceneriach i wymagających warunkach oświetleniowych. Atutem tego modelu jest 9-listkowa przysłona o stałym nominalnym otworze f/1.7, co przy najdłuższej ogniskowej powinno dostarczyć plastycznego obrazu z relatywnie miękkimi nieostrościami i efektem bokeh.

Układ optyczny o powiększeniu 0.14x składa się z 17 elementów rozmieszczony w 12 grupach. Wśród nich znajdziemy aż 8 specjalnych soczewek: 1 UHR, 3 asferyczne, 4 wykonane ze szkła ED. Tak opracowana konstrukcja ma zapewnić obraz o dużej rozdzielczości i wyrazistości oraz odpowiednio korygowanych wadach.

Szybki AF i pancerne wykoannie

Obiektyw ma również odznaczać się wyjątkowo szybkim i precyzyjnym autofokusem bazującym na silniku krokowym. Otrzymujemy także system wewnętrznego ogniskowania, dzięki czemu na frontową część tubusa zdołamy nakręcić filtry o średnicy 77 mm. Zaś dzięki pierścieniowi przysłony z bezstopniowym trybem oraz mechanizmowi sprzęgła ostrości z natychmiastową możliwością przełączenia z AF do MF, zoom powinien także przypaść do gustu miłośnikom filmowania.

Nowy model Panasonika to także konstrukcja, która nie obawia się pracy w najtrudniejszych warunkach. Obiektyw, który mierzy 128 x 88 mm i waży 690 g, został wykonany z magnezu. Do tego został uszczelniony w newralgicznych miejscach tubusa, co ma zapobiec przedostaniu się do wnętrza wody, kurzu oraz umożliwić fotografowanie lub filmowanie w niskich temperaturach (do -10°C).

Cena i dostępność

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1.7 ASPH do systemu Mikro Cztery Trzecie powinien pojawić się w sprzedaży w lipcu tego roku w cenie około 1800 dolarów, czyli po przeliczeniu niespełna 7 tys. zł.

Specyfikacja

Nazwa Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1.7 ASPH
Producent Panasonic
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Miko Cztery Trzecie
Ogniskowa 10-25 mm
Maksymalna jasność 1.7
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 17 elementów / 12 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0.14x
Minimalna odległość ogniskowania 28 cm
Średnica filtra 77 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa silnik krokowy
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 128 x 88 mm
Waga 690
Akcesoria dwa dekielki
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 1800 dolarów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły