Dodaj ocenę

Meike 35 mm f/1.4 - w pełni manualna stałka do aparatów z matrycami APS-C i M43

Autor: Michał Chrzanowski

18 Marzec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Kompaktowa i w pełni manualna konstrukcja o dużych możliwościach - tak firma Meike zapowiedziała swój najnowszy model 35 mm f/1.4. Obiektyw jest już dostępny w sprzedaży z mocowaniem: Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M i Mikro Cztery Trzecie.

Mieike nie daje o sobie zapomnieć i coraz śmielej poczyna sobie w segmencie budżetowych obiektywów projektowanych z myślą o wielu współczesnych systemach. Przed kilkoma dniami producent zaprezentował model 85 mm f/1.8, czyli w pełni manualną stałkę do Sony E. Tym razem proponuje kolejny obiektyw, który powinien zainteresować zarówno miłośników streeta i dokumentu, jak również entuzjastów fotografii portretowej

Niewielkie rozmiary, duże możliwości

MK-35 mm f/1.4 to konstrukcja opracowana z myślą o aparatach wyposażonych w matryce APS-C oraz Mikro Cztery Trzecie. Tak więc ekwiwalent ogniskowej wynosi odpowiednio 52 i 70 mm (po przeliczeniu na pełną klatkę). We wnętrzu znajdziemy układ optyczny, który składa się z 8 elementów rozłożonych w 5 grupach. Niestety producent nie podaje informacji o liczbie specjalnych soczewek. Wiemy natomiast, że poszczególne szkła zostały pokryte wielowarstwową powłokę nano. Jej zadaniem jest skuteczne tłumienie odbić promieni światła i minimalizowanie występowania w kadrze niepożądanych blików i flar.

Do tego obiektyw ma zapełniać odpowiednią wyrazistość i kolorystykę z wysokim kontrastem - nawet podczas pracy w wymagających warunkach. Natomiast za plastykę ma odpowiadać przysłona o nominalnym otworze względnym wynoszącym f/1.4, która powinna zagwarantować płynne rozmycia i separację głównego obiektu od tła - ale głownie z bliskiej odległości (minimalna odległością ostrzenia to 40 mm).

Zaprezentowany obiektyw to oczywiście w pełni manualna konstrukcja pozbawiona systemu autofokusa oraz styków (informacje o ogniskowej i przysłonie nie będą przesyłane do aparatu). Natomiast sam design przywodzi na na myśl dawne obiektywy z czasów analogowej fotografii. Otrzymujemy więc pierścień przysłony (z oznaczeniami f/1.4, 2, 2.8, 4, 8 i 16) oraz wyraźnie zaakcentowany pierścień manualnego ostrzenia ze skalą pokazującą odległość hiperfokalną. Obiektyw mierzy 60.5 x 42 mm i waży 220 g.

Cena i dostępność

Meike 35 mm f/1.4 jest już dostępny w sprzedaży z mocowaniem: Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M i Mikro Cztery Trzecie. Za obiektyw zapłacimy około 110 dolarów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj