AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED

Autor: Łukasz Kacperczyk

1 Listopad 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Nikon prezentuje nowego superzooma AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3.5-5.6G IF-ED. Obiektyw wyposażono w ultradźwiękowy silnik SWM i system stabilizacji obrazu VR (drugiej generacji). Szkło oferuje pole widzenia odpowiadające zakresowi 27 - 300 mm w małym obrazku.

Wygląda na to, że pokazany dziś nowy superzooom Nikona to odpowiedź na stabilizację obrazu wbudowaną w korpus, a przynajmniej odpowiedź na jej obecność w zastosowaniach amatorskich. Trudno bowiem uznać, że obiektyw o takim zakresie (11,1 x) i świetle (F3.5 - F5.6) nie jest szkłem amatorskim.

AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3.5-5.6G IF-ED

Dzięki zastosowaniu systemu stabilizacji obrazu, po założeniu do najtańszej lustrzanki cyfrowej firmy, czyli modelu D50, otrzymamy zestaw do wszystkiego, który pod względem wszechstronności może z powodzeniem rywalizować z zaawansowanymi kompaktami konkurencji. Pytanie tylko, czy jest sens kupować lustrzankę z wymienną optyką, jeśli zamierzamy używać tylko jednego szkła... Ale do rzeczy.

AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3.5-5.6G IF-ED daje pole widzenia odpowiadające zakresowi 27 - 300 mm w małym obrazku. W konstrukcji optycznej wykorzystano 16 elementów w 12 grupach, w tym 2 niskodyspersyjne elementy ED i 3 elementy asferyczne. Nowe szkło Nikona ostrzy już od 0,5 m, a miłośników filtrów polaryzacyjnych ucieszy zapewne fakt, że ogniskowanie jest realizowane wewnętrznie.

Tak AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3.5-5.6G IF-ED prezentuje się założony na lustrzankę Nikon D200

Opisywany obiektyw wyposażono w system stabilizacji obrazu VR. Jest to już druga generacja tego rozwiązania. Dzięki niemu możemy z ręki wykonać nieporuszone zdjęcie przy czasie dłuższym o 4 stopnie podziałki od bezpiecznego czasu bez stabilizacji. Poza tym warto wspomnieć jeszcze o ultradźwiękowym silniczku SWM, który jest odpowiedzialny za szybkie i niemal bezgłośne działanie systemu AF.

Obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3.5-5.6G IF-ED powinien trafić do sprzedaży na całym świecie w połowie grudnia tego roku. Poniżej zamieszczamy specyfikacje oraz informację prasową producenta.

NazwaAF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3.5-5.6G IF-ED
Typsuperzoom
Konstrukcja
  • 16 elementów w 12 grupach
  • 2 elementy ED
  • 3 elementy asferyczne
Stabilizacja obrazutak, optyczna
Autofokustak, silnik SWM
Ogniskowa18 - 200 mm (pole widzenia 27 - 300 mm w małym obrazku)
Otwór maksymalnyF3.5 - F5.6
Dystans min.0,5 m
Kąt76° - 8°
Przesłona
  • F3.5 (F22) - F5.6 (F36)
  • 7 listków
MocowanieNikkor DX
Powiększenieb.d.
Filtr72 mm
Osłonaw zestawie
Obudowaplastik
Wymiary77 x 96,5 mm
Waga560 g
Akcesoriaw zestawie:
  • dekielki (przedni i tylny)
  • osłona przeciwsłoneczna
  • miękki futerał
Uwagi
  • stabilizacja obrazu VR II{LST
;silnik ultradźwiękowy SWM;ogniskowanie wewnętrzne}
Artykuł na FotopolisAF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED

Obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5-5,6G IF-ED

Kompaktowy i lekki obiektyw zmiennoogniskowy o dużej krotności 11,1x, z udoskonalonym systemem redukcji wibracji (VR II), przeznaczony do cyfrowych lustrzanek firmy Nikon

Warszawa, 1 listopada 2005 r. Firma Nikon Corporation informuje o wprowadzeniu obiektywu AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5-5,6G IF-ED - kompaktowego i lekkiego zoomu o krotności 11,1x, idealnie nadającego się do codziennego fotografowania. Obiektyw oferuje szereg zaawansowanych cech, takich jak elementy ze szkła o ultraniskiej dyspersji (ED) firmy Nikon, silnik SWM (Silent Wave Motor) i udoskonalony system redukcji wibracji (Vibration Reduction), którego właściwości optyczne zostały zoptymalizowane dla zastosowań z cyfrowymi lustrzankami firmy Nikon.

AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5-5,6G IF-ED oferuje olbrzymi zakres ogniskowych od 18 do 200 mm, umożliwiający wszechstronne zastosowania w fotografowaniu różnych tematów: od rozległych krajobrazów, po portrety w dużych zbliżeniach. (Kąt widzenia odpowiada kątowi obiektywu o zakresie ogniskowych 27-300 mm dla formatu 35 mm). Ta lekka konstrukcja o niewielkich rozmiarach i doskonałych charakterystykach użytkowych powstała dzięki zaawansowanej myśli technicznej inżynierów firmy Nikon.

Cechą szczególną tego uniwersalnego obiektywu o dużym zakresie ogniskowych są zalety udoskonalonego systemu redukcji wibracji (VR II) - nowatorskiego rozwiązania, które umożliwia robienie wyraźnie ostrzejszych zdjęć bez użycia statywu z czasami otwarcia migawki dłuższymi niż w przypadku obiektywów bez redukcji wibracji. Dzięki temu rozwiązaniu fotografujący zyskują cenną możliwość efektywniejszego fotografowania w znacznie szerszym zakresie trudnych warunków oświetleniowych. Nowy system redukcji wibracji VR II pozwala użytkownikom robić zdjęcia bez poruszenia przy czasach otwarcia migawki dłuższych, w porównaniu z obiektywami bez systemu VR, nawet o 4 stopnie*! Technologia redukcji wibracji firmy Nikon dodatkowo zwiększa potencjał fotografowania, oferując do wyboru dwa tryby, które umożliwiają lepsze dopasowanie się do konkretnych warunków. W trybie normalnym system redukcji wibracji przede wszystkim kompensuje drgania aparatu, a także automatycznie wykrywa prowadzenie aparatu za obiektem (panoramowanie) oraz zamocowanie aparatu na statywie. W trybie aktywnym system redukcji wibracji skutecznie kompensuje mocniejsze i częstsze drgania, na przykład podczas fotografowania z poruszającego się pojazdu.

Dodatkowo obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5-5,6G IF-ED wyposażono w sprawdzone technologie firmy Nikon, takie jak miniaturowy silnik SWM, który ustawia ostrość szybko, precyzyjnie i przy tym niemal bezgłośnie, dwa elementy ze szkła ED (o ultraniskiej dyspersji) i trzy elementy asferyczne, które zapewniają wyższą rozdzielczość i kontrast obrazu, minimalizując jednocześnie aberrację chromatyczną, astygmatyzm i inne zniekształcenia obrazu.
*W warunkach pomiarowych firmy Nikon.

Dostępność w sprzedaży:

Firma Nikon Corporation zamierza wprowadzić obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5?5,6G IF-ED do sprzedaży na całym świecie w połowie grudnia 2005 r.

Uwaga:

Obiektyw ten przeznaczony jest do użycia wyłącznie z cyfrowymi lustrzankami firmy Nikon i nie jest zgodny z aparatami analogowymi formatu 35 mm [135] ani IX240. Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w różnych krajach.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj