Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Wraz z pojawieniem się lustrzanek cyfrowych producenci, a właściwie konstruktorzy, musieli zabrać się do opracowania nowych systemów oświetleniowych, które z jednej strony były by zgodne z nową technologią, a z drugiej wykorzystywały by jej możliwości. W wypadku Nikona mówimy o trzech najważniejszych nowinkach: systemie kreatywnego oświetlenia (ang. Creative Lighting System), systemie pomiarowym iTTL oraz systemie bezprzewodowej kontroli błysku (ang. Advanced Wireless Lighting). Zaprezentowane dziś produkty, lampa Nikon SB-R200 oraz kontroler Nikon SU-800 są z nimi w pełni zgodne.
Wyjaśnijmy pokrótce, że Creative Lighting System (CLS) zwiększa funkcjonalność aparatu i lampy dzięki wykorzystaniu cyfrowej komunikacji między urządzeniami. Z kolei Advanced Wireless Lighting umożliwia sterowanie trzema grupami lamp błyskowych (w trybie iTTL) za pomocą komunikacji podczerwonej, przy czym funkcje i moc poszczególnych grup kontrolowane są niezależnie. W ofercie Nikona znajdują się obecnie trzy lampy zgodne z obydwoma systemami: Nikon SB-600, Nikon SB-800 oraz dzisiejsza nowość, Nikon SB-R200. Oczywiście kompatybilne z systemem CLS muszą być też aparaty. Są to lustrzanki D2H, D2X, D2Hs, D70, D70s, D50 oraz najnowsza Nikon D200.
Pierwsza z dzisiejszych nowości to bezprzewodowy kontroler Wireless Speedlight Commander SU-800. Po zamocowaniu go do lustrzanki zgodnej z systemem CLS, użytkownik będzie miał kontrolę nad maksymalnie trzema grupami lamp, z niezależnym sterowaniem mocą wyjściową każdej z grup. Zasięg SU-800 wynosi do 20 m dla lamp SB-600 i SB-800 oraz do 4 m dla SB-R200. Nikon SU-800 posiada też wbudowany transmiter wspomagający pomiar ostrości. Dodajmy dla porządku, że cały system powstał z myślą o bardziej zrównoważonym, "3-wymiarowym" oświetleniu sceny, bez użycia dużych lamp studyjnych.
Lampa błyskowa SB-R200 kontrolowana jest wyłącznie zdalnie i dedykowana jest do fotografowania z małych odległości - liczba przewodnia wynosi 10 (ISO 100, m) / 14 (ISO 200, m). Oczywiście SB-R200 zgodna jest z systemami pomiarowymi iTTL oraz D-TTL, TTL i trybem manualnym. Przydatne funkcje dodatkowe to tryb Auto FP (synchronizacja z krótkimi czasami migawki) oraz FV lock (blokada wartości ekspozycji z błyskiem).
Producent przygotował kilka zestawów handlowych. Najważniejszy to Nikon Close-up Speedlighting Kit R1C1 czyli zestaw do makrofotografii błyskowej. Zawiera on kontroler SU-800, dwie lampy SB-R200, statywy do lamp AS-20, zestaw filtrów do równoważenia światła białego SJ-R200, uchwyt do filtrów SZ-1, pierścień umożliwiający zamocowanie lamp na obiektywie SX-1, adapter do "zbliżeń ekstremalnych" SW-11 (x2), a także pokrowce na lampy, akcesoria i kontroler. Do kupienia będzie także wersja pomniejszona o SU-800, Nikon R1, przeznaczona dla osób, które używają zestawu SB-800 + D200/D70s/D70 jako kontrolera.
Wszystkie opisane urządzenia mają być dostępne od listopada 2005 roku.
dane techniczne: