Czy chiński musi oznaczać gorszy? Zaprezentowany obiektyw Zonlai 22 mm f/1.8 wydaje się temu przeczyć

Autor: Michał Chrzanowski

21 Marzec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Zonlai 22 mm f/1.8 to najnowsze dzieło SainSonic. Obiektyw do systemów Sony E, Fujifilm X, Canon M oraz Mikro Cztery Trzecie ma przekonać do siebie fotografów krajobrazu, dokumentalistów, a także miłośników streeta. Zonlai jest już dostępny w sprzedaży, a jego cena może zaskoczyć.

SainSonic ani myśli zwalniać tempa. Po udanej premierze modelu Kamlan 50 mm f/1.1 przyszła pora na kolejne manualne szkło. Zaprezentowany Zonlai 22 mm f/1.8 to konstrukcja stworzona z myślą o fotografach krajobrazu, miłośnikach streeta, dokumentalistów, jak również portrecistach chcących fotografowaną osobę wpisać w kontekst i daną scenę.

Stałka gwarantuje nam ekwiwalent 33 mm (dla pełnej klatki), co ma zapewnić naturalny kąt widzenia, a przysłona f/1.8 powinna dostarczyć miękkich nieostrości i relatywnie okrągłego bokeh - o czym zresztą zapewnia producent. Do tego mamy otrzymać wyjątkowo precyzyjne wykonanie obudowy oraz wygodne pierścienie, w tym stopniowany pierścień przysłony.

Układ optyczny składa się z 8 elementów rozmieszczonych w 7 grupach. Wśród nich znajdziemy soczewkę wykonaną ze szkła niskodyspersyjnego, która ma skutecznie redukować występowanie aberracji chromatycznej podczas fotografowania kontrastowych scen. Poza tym dostarczany obraz ma odznaczać się wysoką rozdzielczością w centrum kadru już od nominalnego otworu f/1.8. Za plastykę odpowiada 10-listkowa przysłona, którą możemy domknąć do wartości f/16.

Co więcej obiektyw Zonlai ma również doskonale sprawdzić się w fotografii nocnego nieba: „po przymknięciu przysłony punkt światła rozproszy się w gwiazdę, a nie w tradycyjne kółko“ - podkreśla producent. Natomiast minimalna odległość efektywnego ostrzenia wynosi 15 cm, zaś na przednią soczewkę będziemy mogli nakręcić filtr o średnicy 46 mm.

To wszystko zamknięto w konstrukcji mierzącej 45 x 45 mm i ważącej 224 g. Zonlai 22 mm f/1.8 jest już dostępny w sprzedaży z mocowaniem Sony E, Fujifilm X, Canon M oraz Mikro Cztery Trzecie. Za obiektyw zapłacimy około 160 dolarów. W tej cenie otrzymamy także metalową osłonę przeciwsłoneczną, metalowy dekielek oraz osłonę bagnetu. Po więcej informacji odsyłamy na stronę SainSonic - producenta tego szkła.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
Chińczycy z TTAtisan prezentują swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy. Jest kompaktowy, ma oferować wysoką jakość optyczną, a do tego może pochwalić się unikalną możliwością...
3
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox rozszerza ofertę obiektywów o kolejny model z flagowej linii LAB. Pełnoklatkowy AF 35 mm f/1.2 LAB do aparatów Sony Alfa to bardzo jasny standard w zaskakująco konkurencyjnej cenie.
9
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Firma Nikon zgłosiła patenty trzech obiektywów, w tym modelu 200-700 mm f/6.3-8. Czy jest szansa, że portfolio systemu Z wzbogaci się niedługo o nowy zoom dla miłośników przyrody i fotografii...
1
Powiązane artykuły