Venus Optics Laowa 15 mm f/2 FE ZERO-D - znamy więcej szczegółów, w tym cenę

Autor: Michał Chrzanowski

17 Sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Wreszcie producent ujawnił więcej informacji o modelu Laowa 15 mm f/2 FE ZERO-D, którego cechą charakterystyczną będzie zupełny brak dystorsji. Obiektyw ma pojawić się w sprzedaży w przeciągu miesiąca.

Venus Optics można już śmiało nazwać jednym z najbardziej rewolucyjnych producentów optyki ostatnich lat. W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy firma zaprezentowała kilka naprawdę wyjątkowych szkieł i z sezonowej ciekawostki przeistoczyła się w rozpoznawalnego na rynku gracza.

Warto chociażby wspomnieć o pozbawionym dystorsji pełnoklatkowym obiektywie Laowa Zero-D 12 mm f/2.8 czy portretowy szkle z filtrem apodyzacyjnym Laowa STF 105 mm f/2. W połowie ubiegłego roku firma ukazała światu swoje kolejne dzieła: Laowa 7,5 mm f/2 MFT do systemu Mikro Cztery Trzecie oraz drugiego reprezentanta szerokokątnych konstrukcji pozbawionych dystorsji, czyli Laowa 15 mm f/2 FE ZERO-D. W dniu premiery producent nie zdradził jednak istotnych szczegółów. Wiedzieliśmy tylko, że ten model będzie dostępny z mocowaniem Sony E, a także będzie „najjaśniejszym tego typu szkłem w systemie“. Dziś wiemy już znacznie więcej, w tym cenę.

 

Zero-D, czyli perfekcyjnie korygowana dystorsja

Częstą wadą szerokokątnych szkieł są zniekształcenia obrazu, jednak jak obiecują konstruktorzy Venus Optics najnowszy model Laowa 15 mm f/2 FE ZERO-D - pomimo ogniskowej 15 mm - ma być w pełni pozbawiony dystorsji. Jeśli okaże się tak w praktyce, to będzie to nie lada wyczyn - zwłaszcza, że pole widzenia tego obiektywu wynosi 110 stopni.

Do dziś tajemnicą pozostawał układ optyczny w pełni manualnego modelu Laowa 15 mm f/2 FE ZERO-D. W jego wnętrzu znajdziemy 12 elementów rozmieszczonych w 9 grupach. Wśród nich znajdziemy 3 soczewki o niskiej dyspersji oraz dwa szkła asferyczne. Optyka zapewnia powiększenie 0,25x i pozwala na ostrzenie z odległości 15 cm. Do tego otrzymujemy możliwość zamontowania filtrów o średnicy 72 mm. Z kolei o plastyczne rozmycia ma zadbać 9-listkowa przysłona, którą domkniemy do f/22. To wszystko zamknięto w całkiem kompaktowym tubusie. Obiektyw waży 500 g i mierzy 66 x 82 mm.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Venus Optics Laowa 15 mm f/2 FE ZERO-D ma pojawić się w sprzedaży na przełomie sierpnia i września tego roku. Za obiektyw do systemu Sony E przyjdzie nam zapłacić 850 dolarów. Więcej informacji o tych jak również o innych konstrukcjach producenta znajdziecie na stronie www.venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7