Dzięki Sphere Pro zamienisz każdy aparat systemowy w kamerę sferyczną 360°

Autor: Michał Chrzanowski

28 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Sphere Pro to obiektyw jedyny w swoim rodzaju, który dzięki specjalnie zaprojektowanej optyce sprawi, że podpięty do jakiegokolwiek aparatu zamieni go w funkcjonalną kamerę sferyczną.

Do tej pory tworzenie materiałów 360 stopni wiązało się z zakupem zaawansowanego sprzętu i spędzeniem wielu godzin podczas żmudnego łączenia zarejestrowanych materiałów w jedno nagranie VR. Jednak za sprawą najnowszego dzieła firmy Sphere Optics Company ma to ulec zmianie.

- Dzięki obiektywowi Sphere Pro użytkownicy, którzy do tej pory rejestrowali treści w konwencjonalny sposób będą mogli natychmiastowo nagrywać materiały sferyczne - powiedział współzałożyciel firmy, Rob Englert. - Podczas normalnej pracy wystarczy podpiąć obiektyw aparatu i cieszyć się obrazem 360 stopni - dodaje.

Sphere Pro to rozwiązanie jedyne w swoim rodzaju, które do tej pory nie było spotykane w świecie aparatów systemowych. Jak na razie ten ten w pełni manualny, pełnoklatkowy obiektyw jest dostępny wyłącznie z mocowaniem Nikon F, jednak dzięki licznym adapterom może być także kompatybilny z innymi aparatami, w tym bezlusterkowcami. W jego wnętrzu znajdziemy specjalnie opracowane i opatentowane lustro toroidalne o błyszczącej powierzchni oraz szereg elementów optycznych. Podczas pracy będziemy mogli skorzystać wyłącznie z przysłony f/8, zaś optymalna odległość ostrzenia to jeden metr. Obiektyw nie należy do zbyt kompaktowych - waży około 2 kg.

Jak zapewnia producent, praca ze Sphere Pro jest bardzo prosta. Wystarczy jedynie przymocować obiektyw do aparatu i skierować go w górę, dzięki czemu zarejestrujemy obraz 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie. Poniżej prezentujemy krótki materiał nagrany przy wykorzystaniu obiektywu Sphere Pro. Obraz sferyczny jest tworzony poprzez mapowanie pikseli z matrycy aparatu.

 

Jak na razie dostępna jest jedynie limitowana liczba egzemplarzy Sphere Pro. Wprawdzie obiektywu nie ma jeszcze w normalnej sprzedaży, jednak można go wypożyczyć. Aby tego dokonać wystarczy zarejestrować się na stronie www.sphereoptics.io. Poza tym, jak obiecuje producent, niebawem mają pojawić się także tego typu konstrukcje zaprojektowane z myślą o kamerach GoPro i smartfonach. W planach jest także aplikacja, która umożliwi między innymi streaming nagranego materiału na żywo. Więcej o rozwiązaniu Sphere Pro znajdziecie na stronie producenta.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły