Leica APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. - srebrna odsłona standardu do systemu M

Autor: Michał Chrzanowski

20 Lipiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Cztery lata temu został zaprezentowany „referencyjny standard“ do systemu M. Dziś konstrukcja doczekała się swojej srebrnej odsłony.

Leica APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH została określona przez producenta mianem „obiektywu referencyjnego“, który charakteryzuje się najwyższymi parametrami spośród wszystkich szkieł dostępnych w systemie M. Dostarczony obraz ma być wyjątkowo ostry i wyrazisty, a wady układu optycznego starannie korygowane. W efekcie użytkownicy będą mogli cieszyć się najdoskonalszą jakością odwzorowania obrazu, nawet przy największych powiększeniach - czytamy w informacji prasowej.

We wnętrzu obiektywu - podobnie jak w jego pierwowzorze - znajdziemy 8 elementów rozmieszczonych w 5 grupach. Soczewki nowego obiektywu wykonywane zostały z selekcjonowanych i sezonowanych płyt szklanych. Szlifuje się je z precyzją nie stosowaną wcześniej w przemyśle optycznym i natychmiast (aby zapobiec utlenianiu) pokrywa dziesiątkami nanomilimetrowych powłok ochronnych i antyodblaskowych - podkreśla producent.

Z kolei dzięki połączeniu ogniskowej 50 mm i 11-listkowej przysłony o maksymalnym otworze f/2 mamy otrzymać plastyczne rozmycie tła, które efektywnie wykorzystamy między innymi w portrecie. Minimalna odległość ostrzenia manualnej stałki wynosi 0.7 m. Z kolei jej wymiary to 53 mm x 47 mm, a waga to 300 g.

Metalowe części wykonywano z ze specjalnych, stabilizowanych stopów, które mają być odporne na zmiany temperatur. Wszystkie elementy są ręcznie montowane, zaś każdy z etapów procesu jest nadzorowany przez inżyniera. Dzięki temu stałka - pod względem jakości wykonania i obrazu - ma wpisywać się w bogatą historię firmy. 

Poniżej zamieszczamy krótki film pokazujący pracę cenionego fotografa mody Pedra Fereiry, który podczas sesji wykorzystywał nowy obiektyw Leica APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH.

 

Obiektyw Leica APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. w srebrnej wersji jest już dostępny w polskiej sprzedaży. Za szkło zapłacimy 33 500 zł. Z kolei czarna odsłona jest o dwa tysiące tańsza. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.leicastore.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)